İşveren sorumluluk sigortasının sosyal güvenlik sistemindeki yeri ve sigorta sektöründeki uygulanması
The place of employee's liability insurance in the social security system and its application in the insurance sector
- Tez No: 191949
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜNEVVER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ŞVEREN SORUMLULUK S GORTASININ SOSYAL GÜVENL KS STEM NDEK YER VE S GORTA SEKTÖRÜNDE UYGULANMASIÖZETDünyada ve Türkiye'de iş kazaları ya da meslek hastalıkları işçi sınıfını, onundesteğine muhtaç olan kişileri ve ulusal ekonomilere verdiği zararlarla daha da geniş birkitleyi ilgilendirmektedir.ş sağlığı ve güvenliği konusunun ilk sahipleri devlet, işverenler ve sendikalardır.Arzu edilen sonuçlara ulaşılabilmesi için bu üçlünün kendilerine düşen ödevlerin en iyişekilde yerine getirilmesi gerekir.şverenin üstüne düşen görev, işçilerin sağlık ve güvenliğini korumak içinişyerinde her türlü önlemi almaktır. şyerinde işveren bu önlemleri almaması nedeniyleiş kazası ve meslek hastalığına maruz kalan, işçi veya ölümü halinde hak sahipleriişverenden tazminat talep edebilirler. ş kazasına uğrayan işçinin sigortalı olmasıhalinde Sosyal Güvenlik Kanunu uyarınca kendisine SSK'dan sağlık yardımı yapılır,geçici ve sürekli iş göremezlik ödenekleri bağlanır. Fakat SSK zarara uğrayan işçininveya ölümü halinde hak sahiplerinin manevi zararını karşılayacak her hangi bir ödemeyapmaz. Bu nedenle iş kazası nedeniyle zarara uğrayan işçiler Sosyal SigortalarKurumu tarafından karşılanmayan zararları için işverene maddi tazminat davası, haksahipleri de destekten yoksun kalma davası açabilirler. Sosyal Sigortalar da yaptığıödemeleri iş güvenliği mevzuatını ihlal eden işverenlerden Sosyal Sigortalar Kanununun26. maddesi uyarınca talep edebilir. Ve SSK'nın zarara uğrayan işçiye yapmış olduğutüm ödemeleri işverene kusuru oranında rücu eder. Bu durumda şveren SorumlulukSigortası devreye girer.şveren Sorumluluk Sigortası işyerinde meydana gelebilecek iş kazaları sonucundaişverenin hukuki sorumluluğu nedeniyle işverene bir hizmet akdi ile bağlı ve SosyalSigortalar Kanununa tabi işçiler veya bunların hak sahipleri tarafından işverendentalep edilecek tazminatlara karşı işvereni koruyan bir sigortadır.
Özet (Çeviri)
THE PLACE OF EMPLOYEE?S LIABILITY INSURANCE IN THE SOCIALSECURITY SYSTEM AND ITS APPLICATION IN THE INSURANCE SECTORABSTRACTAccidents at work or occupational diseases both in Turkey and in the worldconcern the working class, the people who depend on their support and also a large massregarding the loss caused to the national economy.The goverment, employers and unions are the main protectors of the matter ofhealth and security at work. In order to get the desired results, these three shouldaccomplish their liabilities.It is the employer?s duty to take measures in order to insure the security andhealth of his/her employees. An emplayee who is subject to an accident at work and anoccupational disease, or holders in case of a death owing to not taking preventivemeasure by the employer may demand compensation from the employer. In accordancewith the Low of Social Security, if the employee who is subject to an accident is insured,he/she gets health support from SSK (Institution for Social Security); and also is giventemporary or permanent allocations because of a physical disability. However, SSK dorsnot compensate for the moral loss of the employee or his holders in case of death. Thus,employees who suffer loss due to an accident at work may sue the employer anindemnity act and also the holders may sue for being deprived of support. The SocialSecurity may demand the employer to pay for the payments in accordance with the Lawof Social Security, item 26. and SSK has a right of recourse for all the payments done tothe employee, in comparison with its fault. In this case, Employer?s Liability Insurace isput into use.Employer?s Liability Insurance is a kind of insurance that protects the employersagainst the compensations required by employees who have a labor contract and aresubject to the Law of Social Security (due to the legal liability of the employer in case ofan accident that ocur at work) and also by their holder.