Mal sigortalarında sigorta himayesinin kapsamı
Extent of the insurance protection in property insurance
- Tez No: 191950
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAMER PEKDİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
MAL SİGORTALARINDA SİGORTA HİMAYESİNİN KAPSAMIFULYA YAMANBu çalışmada sigortacının asıl edimini oluşturan sigorta himayesi kavramıincelenmiş, sigortacının sigorta sözleşmesinde, asıl edimini oluşturan himayeyi sağlamayükümlülüğü, himayenin, hangi süre ile devam edip hangi şartlar altında sona ereceği,kanundaki düzenlemelere paralel olarak sigorta himayesini sınırlayan hususlar veistisnaları da tasnif edilmiştir.Sigorta sözleşmesinde sigorta edilen rizikonun ve sigortalanabilir menfaatin tanımıve özellikleri ile riziko ve menfaat arasındaki ilişki ve himayenin kapsamınınbelirlenmesindeki rolü açıklanmıştır. Sigorta himayesi genellikle ilk primin ödenmesi ilebaşlar. Ancak sözleşmenin tarafları geçmişe etkili sigorta veya geçici sigorta himayesisağlama konusunda aralarında anlaşmak suretiyle sigorta teminatının kapsamınıgeçmişe yönelik uygulayabilirler.Türk Ticaret Kanunumuzda sigorta himayesinin başladığı zaman bakımındanözellikle mal sigortalarına yönelik düzenlenmenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptaledilmesinin ardından uygulamada boşluk doğmuştur. Bu yönden Ticaret kanunumuzdabu yeni bir düzenleme halen yapılmamış ve Yargıtay kıyas yolu ile Borçlar kanunugenel hükümlerin sigorta sözleşmelerinde de uygulanmasını kabul etmiştir.Sigorta sözleşmesinde sigorta bedeli ve sigorta değeri arasındaki eşitliğinbozulması halinde ise sigortacı ancak sigorta bedeli kadar tazminle yükümlüolmaktadır.
Özet (Çeviri)
EXTENT OF THE INSURANCE PROTECTION IN PROPERTY INSURANCESUMMARYIn this study, insurance protection concept that constitutes insurers real deed has beenresearched and insurer?s responsibility of provide a coverage which constitutes insurer?sreal deed; how long the protection continues and under which circumstances it is over;limits of the insurance protection and it?s exceptions as a parallel of legal regulationsalso classified. Definition and characteristics of insured risk and insurable benefit in aninsurance policy and, connection between the risk and the benefit, and their role ofconstitutes of the protection?s extent explained. Generally, insurance protection startswith the first payment of premium Parts of the insurance policy can be agree in make aninsurance which will effective at the past or make a temporary insurance and with thatthey can execute it for past Constitution court nullified the regulations of Turkishcommerce act which regulated starting time of the insurance protection especially forproperty insurance and that cause a nullity in the legal practice. Turkish Commerce Actstill do not have a necessary regulations for this area and the supreme court of appealusing with the comparison method, accepted that general rules of The Obligations Actcan be applicable of insurance policies, If equivalency between the insurance price andworth of the insured property fails than the insurer is only responsible for the insuranceprice.