Nakliyat sigortalarının makro ekonomik değişkenlerle ilişkisi
  1. Tez No: 191951
  2. Yazar: EGEMEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
ÖZETGünümüz ekonomilerinin ayrılmaz parçası haline gelmiş olan sigortasektörünün gelişmişlik düzeyi, faaliyette bulunduğu ekonomilerin gelişmişlikdüzeyiyle yakın bir ilişki içindedir.Sigorta yaptırma bilincinin yanında o ekonomideyer alan birey ve firmaların ekonomide elde edebildikleri kazançların miktarıyaptıracakları sigorta miktarını dolayısıyla sigorta sektörünün toplam pirimüretimini etkileyecektir.Ekonomiler gelişirken bu gelişmenin en önemli unsurunu ekonomide artanticaret hacmi ve bununla parelel hızlanan mal,hizmet ve üretim faktörü mobiletesioluşturmaktadır.Ekonomiler içerisinde artan bu mobilite doğal olarak ülkedetaşımacılığı büyütecek buna parelel nakliyatın tamamlayıcısı olan nakliyatsigortalarındaki üretim düzeyide artacaktır.Çalışma, ekonomilerin gelişimiylenakliyat sigortaları pirim üretimi arasında bir parelellik olup olmadığını bulgulamayıamaçlamıştır.Yapılan çalışmada, nakliyat sigortaları incelenirken başlangıçta sigorta vetaşımacılık üzerinde durulmuş daha sonra nakliyat sigortaları,işleyiş ve mevzuatnormları,kapsadığı rizikolar,teminat sağlayabildiği konular,sigorta sektörü içindekidurumu incelenmiş, bu branş içinde sigorta teminatı verilirken sigorta şirketlerininürettikleri nakliyat teminatlarını nasıl fiyatlandırdıkları açıklanmıştır.Nakliyat sigortaları ile makro ekonomik değişkenler arsındaki ilişkiincelendiğinde kullandığımız istatistiksel modeller,nakliyat sigorta primlerininülkedeki GSMH ve kişi başına GSMH değerleriyle anlamlı olduğunu ortaya koymuşkullandığımız diğer makro ekonomik değişkenler ile nakliyat sigortaları arsındaistatistiki anlamlılığın bulunmadığını sonucuna varılmıştır.Başlangıçta ortayakoyduğumuz önerme kısmen doğrulanmış görünmektedir.Ülke ekonomilerininbüyüme ve gelişmesinin temel kıstası olan GSMH büyüdükçe nakliyatsigortalarındaki üretim düzeyi buna paralel bir gelişme göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLevel of development of the insurance sector the integral part of contemporaryeconomies is closely related with the level of developments of the economies itinvolves. Besides the consciousness for taking insurance, the level of incomes ofindividuals and companies taking part in those particular economies shall influencethe level of insurance therefore the level of total insurance premium production of theinsurance sector.The most important factors of development in the development of theeconomies are constituted by the increase in the volume of trade and the mobility ofgoods, services and production which accelerate in parallel with it. The increasedmobility in the economies would naturally enlarge the transportation in thatparticular country therefore will increase the production level of transportationinsurance which is the integral part of the transportation. This study aims to researchfor the determination of whether there is a parallelism between the development ofthe economies and the level of premium production in the transportation insurance.In the study, firstly transportation insurance is studied and the issues likeinsurance and transportation are analyzed. Then secondly, issues like operation andlegislations of transportation insurance together with risks and coverage involved arestudied. The place of transportation insurance within the insurance sector is held andthe pricing dynamics of coverage against warrantees for risks in that particularinsurance branch are discussed.In the search for the relation between the transportation insurance and macroeconomics variables, the statistical models employed have put forward the significantrelation between transportation insurance premium production and GNP and GNPper capita and the absence of the signsificant relation between transportationinsurance premium production and other macro economic variables tested. It seemsthat the former hypotheses are then partially agreed. As GNP grows, being theprimary criteria for growth and development for economies of countries then level ofpremium production of transportation insurances grows in parallel with that.