Türkiye'de tarım sigortası uygulamaları ve devlet destekli tarım sigortası
Implementations of agricultural insurance in Turkey
- Tez No: 191955
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Ziraat, Insurance, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETTürkiye'de tarım sektörü, Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde, yapısal bir dönüşümiçinde olup, ülke ekonomisi için gerek milli gelir, gerekse istihdam içindeki payıbakımından önemini korumaktadır. Tarım sektöründe, üretim faaliyetinin açıktayapılması, ürünlerin miktarı ve kalitesi üzerinde, doğal risklerin önemli derecedeetkide bulunmasına yol açmaktadır. Bu durum, tarım işletmelerinin gelirindeistikrarsızlıklara neden olmakta ve tarım ekonomisi açısından temel bir sorunolarak ülkelerin gündemine gelmektedir. Gelişmiş ülkelerde, bu sorun etkin birrisk yönetim aracı olan tarım sigortaları ile önemli ölçüde giderilmiş durumdadır.Tarım sigortaları, tarım kesiminin gelir istikrarsızlığının en aza indirilmesine,sigorta sektörü içerisinde de yeni fonların oluşmasına, dolayısıyla da ekonominingelişimine katkı sağlamaktadır.Türkiye'de de çağdaş bir risk yönetim tekniği olarak, devlet destekli tarımsigortası uygulamasına geçilmiştir. Böylece, ülke ekonomisinin zor şartlarınarağmen, prim bedellerinde devletin mali destek verdiği havuz sisteminin, rasyonelbir biçimde yönetilmesi, etkin çalışması ve üreticilerin bu sisteme katılımınınsağlanabilmesi durumunda, doğal afetlerin yönetilebilir risklere dönüşebileceği,Avrupa Birliği uyum sürecinde yapısal bir dönüşüm içerisinde olan tarımsektörünün sürdürülebilirliğinin de teminat altına alınacağı düşünülmektedir.Çalışmada, doğal risklerin, tarım sektörü ve ekonomi üzerindeki olumsuzetkilerinin, risk yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve risklerin küresel pazaratransfer edilmesi suretiyle hafifletilebileceği, bu yöntemlerle tarım kesiminin geliristikrarının sağlanabileceği, dolayısıyla tarım sektörünün ülke ekonomisinekatkısının artırılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn Turkey, agricultural sector is experiencing a structural change duringEuropean Union adaptation process and still maintaining it?s importance on bothnational income and employment. Natural risks of agricultural sector causeinstabilities in income level of agricultural firms and governments? put this issueon their agendas as a basic economic problem. In developed countries, thisproblem is mostly solved by agricultural insurance which is an effective riskmanagement tool . Agricultural insurance helps to reduce the income instabilitiesof agricultural sector, to create funds in insurance sector and by the way toimprove economic growth.In Turkey, agricultural insurance with government support has put into practiceas a modern risk management tool. By the way, it is thought that in spite ofdifficult conditions of the economy, as soon as the pool system which governmentmakes fiscal support to incentive payments managed rationally, worked efficientlyand the participation of the producers obtained, the natural disasters will becomea manageable risk and the stability of agricultural sector, which is in a structuralchange during European Union adaptation process can be guaranteed.In the study, it is stated that the income stability of agricultural sector can besettled, by the way the share of agricultural sector in national income can beimproved by developing risk management systems and transferring natural risksand its? negative effects to the global market.