Poliçe genel şartları ve Türk Ticaret Kanunu tasarısı uyarınca sağlık sigortası sözleşmesi
Genel conditions and Turkish commercial code draft about health insurance agreement
- Tez No: 191956
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAMER PEKDİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZETTez çalışmamızın birinci bölümünde sağlık sigortası sözleşmesinin SağlıkSigortası Poliçe Genel Şartları ve doktrinde yer alan tanımlarına yer verilmektedir.Yapılan bu tanımlar doğrultusunda sağlık sigortası sözleşmesi; sigortalının genel ve özelşartlarla çerçevesi çizilen teminat kapsamındaki bir etkenle, tedavisi için masrafgerektiren bir hastalığa yakalanması halinde gerekli tedavi giderleri ile çalışamadığıgünler ve varsa bu süreler içersindeki bakımı için gündelik olarak belirlenen meblağlarınödenmesi güvencesini sağlayan sigorta sözleşmesi olduğu belirlenmektedir. Ayrıca busigorta türünün hastalığın yıkıcı ekonomik neticelerini bertaraf etme ve sosyal sigortalartarafından temin edilen himayeyi tamamlama şeklinde belirlenen amacı ve ihdassebepleri açıklanmaktadır. Sözleşmenin kurulması, tarafları, nitelik ile özellikleri veunsurları hakkında bilgi verilmektedir. Sağlık sigortası sözleşmesinde riziko kavramı vekapsamı tespit edilmektedir. Bu bölümde son olarak sağlık sigortası benzer sigortasözleşmeleri olan hayat sigortası ve kaza sigortası ile karşılaştırılmaktadır.İkinci bölümde öncelikle Sağlık Sigortası Poliçe Genel Şartları uyarınca sağlıksigortası teminatının kapsamında yer alan tedavi giderleri, gündelik tazminat ve günlükbakıcı parası ile özel şartlarla genellikle teminat kapsamına alınan doğum ve gebelik,yeni doğan, suni uzuv ve check-up teminatları hakkında açıklamalarda bulunulmaktadır.Sağlık Sigortası Poliçe Genel Şartları ile özel şartlarında teminat dışı bırakılan durumlarayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık sigortası sözleşmesininhükümleri bir başka deyişle tarafların sözleşmeden kaynaklanan sigortacının poliçeverme, sigorta bedelini ödeme ve sır saklama yükümlülükleri ile sigorta ettirenin primödeme, ihbarda bulunma, riziko gerçekleştiğinde gerekli önlemleri alma ve riziko ile ilgilibelgeleri sigortacıya teslim etme yükümlülükleri değerlendirilmektedir.Üçüncü bölümde ise Türk Ticaret Kanunu Tasarısı' nda yer alan hastalık vesağlık sigortası kavramları açıklanmakta; hastalık sigortasının meblağ sigortası, sağlıksigortasının ise zarar sigortası özelliklerinin olduğu belirlenmekte ve yeni düzenlemelertek tek incelenerek karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir.Üç bölümden oluşan tez çalışmamız; vardığımız sonuçların tespiti ve konuyailişkin önerilerimizin sunulması suretiyle neticelendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYFirst Chapter of our thesis study includes General Conditions of Health Insurancefor health insurance agreement and its definitions existing in the doctrine. Healthinsurance agreement, in the direction of these definitions done, is specified as aninsurance agreement providing coverage security of payment of necessary treatmentcosts and sums determined daily for not worked days and for care during these days, ifthe insured gets disease, which requires any expense for treatment, under a factor inthe scope of coverage that is outlined in the general and special conditions. Besides, theaim and invention reason of this insurance type are specified as to eliminate detrimentaleconomical consequences of sickness and completing protection provided by socialinsurances. Information about establishing the agreement, the sides, quality andfeatures, and elements whereof is given. In this chapter, lastly, health insurance iscompared with life insurance and accident insurance, which are similar insuranceagreements to it.The second chapter includes explanations about treatment costs, daily indemnityand daily nursing money in the scope of health insurance coverage in accordance withGeneral Conditions of Health Insurance and birth and pregnancy, newborn, artificialorgan and check-up indemnifications taken under coverage generally by specialconditions. Situations left out of indemnification in General Conditions of HealthInsurance Policy and special conditions whereof are examined in details. Rightalongside these provisions of health insurance agreement, with other words, obligationsof the sides such as of insurer delivering policy, paying insurance coverage and keepingconfidentiality, and of policy owner, to pay premium, to serve notification, to takenecessary actions when the risk is realized and deliver documents in connection withthe risk to the insurer are evaluated.An in the third chapter disease and health insurance concepts existing in TurkishCommercial Code Draft are explained; it is specified that disease insurance is amountinsurance, and health insurance is risk insurance and new arrangements are studiedone by one and evaluated comparatively.Our thesis study consisting of three sections, have been concluded withdetermining results achieved and our suggestions in connection with the subject.