Bankalarda teknoloji riski ve yönetimi
Technology risk and management in banks
  1. Tez No: 191968
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞARIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYATİ ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZETHer geçen gün hızla gelişen teknoloji, sundukları hizmetlerde ve kurum içiuygulamalarda bankaların en temel altyapısı haline gelmiştir.Bankalar sundukları hizmetleringüvenirliği, sürekliliği ve kalitesi ile günümüz rekabet koşullarında öne çıkabilmekte, bunu dabilgi teknolojileri sayesinde sağlamaktadır. Bilgi teknolojileri sisteminde meydana gelebileceksorunlar banka işleyişini ve müşteriye sunulan hizmetleri aksatacağından dolayı, bu sorunlaraneden olan teknoloji risklerinin yönetimi de önem ve öncelik kazanmıştır. Bu çalışmadabankalar için teknoloji risk yönetimi COBIT (Control Objectives For Information AndRelated Technology) çerçevesinde değerlendirilmiş ve bankaların teknoloji risk yönetimiaçısından uygulaması gereken teknoloji risklerinin belirlenmesi, analizi, değerlendirilmesi,ölçülmesi, yönetimi, denetimi, izlenmesi ve raporlanması süreçleri detaylandırılmıştır.Uluslararası bir standart haline gelen COBIT'in belirttiği bu süreçler ile uygulanan birTeknoloji Risk Yönetimi sayesinde bankalar, birçok riskin gerçekleşmesini vegerçekleştiklerinde meydana gelebilecek zararları engelleyebilecek, tamamen ortadankaldırılamayan riskler içinde gerçekleşme ihtimalini ve yaratacağı zararları minimizeedebilecektir.Ülkemiz için henüz çok yeni bir kavram olan Teknoloji Risk Yönetimi,günümüzde bankalarımızda organizasyonel olarak bir yer bulamasa da gün geçtikçe önemidaha çok anlaşılacak ve bankalarımız Teknoloji Risk Yönetimini tüm süreçleri ile uygularduruma gelecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTNowadays, rapid developing technology became the backbone of the banks in bankingservices and in-bank applications. Banks stand out with availability, securtiy and quality ofthe banking services in the todays competitive world, through the Information Technologyarchitecture. Because of the occurence of the problems in Information Technology willinterrupt the banking services and in-bank applications, the reasons of these problems andalso these risks became more important and having more priority.In this paper TechnologyRisk Management for banks is criticised within the COBIT (Control Objectives ForInformation And Related Technology) standarts and the Technology Risk Managementprocesses as Technology Risk Determination, Technology Risk Analysis. Technology RiskEvaluation, Technology Risk Calculation, Technology Risk Management, Technology RiskAudition, Technology Risk Monitoring, Technology Risk Reporting are described.Banks canprevent the realization of the most of information technology problems and risks; andminimize the effects of risks that can not be prevented by appliying the COBIT processes asan international standart.In our country Information Technology Risk Management is a newlydeveloping concept and has not placed in organization of banks. But in the future InformationTechnology Risk Management will be understood and become more important and be appliedby the banks with all processes