Türkiye'de vergi cezalarının etkinlik açısından karşılaştırmalı analizi
Comperative analysis of tax of penalty in Turkiye in terms of effeciency
- Tez No: 279192
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL GÜRDAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
 - Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Vergi, mükellef ve devlet arasında sürekli tartışma konusu olmuştur. Devlet vergi gelirlerini artırmayı amaçlarken, mükellefler ise en az tutarda vergi ödemeye hatta hiç ödememeye çalışmaktadırlar. Vergilerin ödenmemesi durumunda vergi suçu ortaya çıkmakta ve cezai yaptırım söz konusu olmaktadır. Vergi suçunu önlemek için, uygulanacak cezai yaptırımların etkinliği, ceza sistemine bakış açısı ve algılanması ve cezaların caydırıcılığı son derece önem kazanmaktadır. Bu nedenle, çalışmanın konusu vergi cezalarının etkin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bunu incelerken, vergi suç ve cezaları kavramsal olarak açıklanmış, cezai yaptırımların amaçlarının neler olduğu ve ceza sisteminin algılamasına etki eden faktörler incelenmiş, AB ülkelerinde vergi suç ve cezalarının neler olduğu ve Türkiye ile karşılaştırması yapılmıştır.Bu çalışmanın ana problemi, Türkiye'de uygulanan vergi cezaları etkin midir? şeklinde geliştirilmiştir. Vergi cezalarının etkin olup olmadığını belirlemek için ve ana probleme yardımcı olmak için de iki alt problem belirlenmiştir:a)Ülkemizde uygulanmakta olan vergi cezaları caydırıcı mıdır?b)Vergi mükelleflerinin ceza sistemi karşısında geliştirmiş oldukları davranışlar nelerdir?Bu sorulara cevap ararken, bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, vergi cezalarının caydırıcı özellikte olmadığı ve vergi yükümlülerinin ceza sistemine güvenmedikleri sonuç olarak da Türk Vergi Sistemi'nde yer alan vergi cezalarının etkin olmadığı saptanmıştır. Araştırma neticesine göre, vergi ceza sistemimizin daha etkin olabilmesi için nelerin yapılması gerektiğine dair bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxation, has always been a contentrous question between taxpayers and state. While state aims to increase tax revenues, taxpayers try to pay at the lowest level. Not paying taxation causes revenue offenses so penal sanction accurs. The effectiveness of penal sanctions, viev point of sanction system and deterrence of penalties become important day by day. The subject of the thesis is search that whether the penal sactions are effective or not. İn the thesis, taxation penalties and revenue offenses are described, the European Union States and Turkiye are compared about what the penalties and revenue offenses are. Also, it?s searched that what punitive sanctions are and that, the factors affecting perception of sanction system.Main problem at the thesis is developed by asking whether the tax penalty in Turkiye is effective or not. Beside that main problem, two sub problems are modified to answer effectiveness problem:a)Are the penal sanctions in our country dissuasive?b)What are the attitudes of taxpayers against sanction system?To answer these questions, a field survey ise organized, and seen that punitive snactions are not dissuasive, taxpayers don?t trust sanction system and tax penalties of Turkish Taxaction System aren?t effective. The thesis also calls up some suggestions about what should be done for effectiveness of sanction system in Turkiye.