Türk bankacılık sisteminin verimlilik acısından değerlendirilmesi
Eveluation of the Turkish banking system in the view of productivity
- Tez No: 191969
- Danışmanlar: PROF.DR. ERİŞAH ARICAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
TÜRK BANKACILIK SİSTEMİNİN VERİMLİLİK AÇISINDANDEĞERLENDİRİMESİÖzetBankacılık endüstrisi dünyanın her yerinde olduğu gibi, Türkiye'definansal hizmet amacı için varolmaktadır. Finansal aracılık bankaların ilkhedefidir.Diğer taraftan tüm bankaların amacı, hayatta kalmak ve finansalpiyasalarda güçlü olması için kar etmesidir.Bu çalışma Türk bankacılık sisteminin verimliliğini gösterir.Türkbankacılık endüstrisi politik ve ekonomik çevrelerce derin baskı altındatutulmaktadır.Ülkemizdeki ekonomik ve politik krizler bankaları finansal acıdançok etkiledi.Piyasada ticari bankalar özel ve yatırım bankalarından dahafazladır,ve tüm finansal servis hizmetlerini yerine getirirler.Verimlilik,kullanılan teknikler,ölçme teknikleri ve istenilenler gibi çeşitlifaktörlere bağlıdır.Bankacılık hizmetleri endüstri ve zirai sektörde olduğu gibiölçülemez.Bankacılık hizmetleri müşteri isteğine bağlı farklı finansal hizmetlersunan bir olgudur.Buna rağmen, Camels reyting sistemi ve veri zarflama analiziteknikleri Türk bankacılık sektöründe kullanılır.Bu çalışma, Camels yaklaşımını kullanan Türk ticaret bankalarınınçalışmalarını gösterir. Türk bankaları müşteri memnuniyeti için bankacılıktakiyenilikleri takip eder ve bunları gerçekleştir.Verimlilik,Türk bankalarının sektörde var olmaları ve varlığınısürdürmeleri içi ana hedeftir. Finansal yeniliklerden haberdar risk izleyen iyieğitilmiş personel ve organize yönetim kurulu ile kaynaklarını yararlı kullanmakzorundadır.
Özet (Çeviri)
EVELUATION OF THE TURKISH BANKING SYSTEM İN THE VİEW OFPRODUCTİVİTYAbstractThe banking industry exists in Turkey in order to serve financialpurposes as everywhere of the world.Financial intermediary is the first goal ofthe banking.On the other hand,all banks?s aim are to make more profit tosurvive and be powerfull in the financial markets.This paper demonstrates Turkish banking system in the view ofproductivity. The banking industry in Turkey has deep impact on politics andeconomics enviroments.Due to the economical and political crisis in ourcountry effected banks much for financialy .İn the market exist commercialbanks more than other private and investment,and they execute all financialsservices.Productivity is depends on various kind of factors,such as usingtechnique, measurıng technique and demand.The banking activitities could notbeen measured as the other industrial and agriculturel sectors. Bankingservice is an effort offering different kind of financials instrumant dependingon client?s request. Nevertheless, CAMELS rating system and data coveranalyse technique are mostly used in Turkish banking sector.This paper shows samples of Turkish commercial banking?s productivityusing CAMELS rating technique. Turkish banks follow innovation in bankingsector and realize in Turkish financial market for clients satisfaction.Productivity is the main aim of the Turkish banks in order to existbanking industry and contınue to existance. They have to use their sourceseffectively by well educated stuffs and organized chamber of board whichaware of all financials innovations,risk monitoring point of view.