Klasik bale eğitiminde çağdaş yaklaşımlar
Contemporary approach in classical ballet education
  1. Tez No: 191986
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bale bir sanat dalıdır. Fakat bale sanatçısı vücuduyla çalıştığındandolayı aynı zamanda iyi bir sporcu da sayılabilir. Baleye bu iki penceredende bakabilmek gerekir. ?DANS ve SPOR?. Bu düşünce; spor alanındakideğişim ve gelişimleri takip etmenin, balenin de gelişimi adına doğru bir adımolacağı görüşünü doğurmaktadır. Bu gelişmeler çerçevesinde, baleye yararsağlayabilecek tarafların ortaya çıkarılması, daha iyi sıçramanın, daha iyiesnekliğin ve patlayıcı kuvvetin sağlanmasında dansçılara büyük rahatlıklargetirecektir. Baleye artistik beceri yönünden yakın bir spor dalı olancimnastiğin ve çalışma sistemleri açısından baleye fayda sağlayabileceğinidüşündüğümüz diğer pek çok spor türünün çalışma sistemlerininincelenmesinin, bale adına doğru bir yaklaşım olacağı kanısındayız.Ekstra esneklik (stretching), kontrol ve kuvvet egzersizleri Dünya' daolduğu gibi artık Türkiye'de de spor hekimlerince üzerinde yoğun bir şekildeçalışılan ve giderek önem kazanan destek programları haline gelmiştir.Yapılan geniş incelemeler ve deneyler sonucunda, dansçıların ve sporcularındaha üstün, daha başarılı olabilmeleri ve yüksek performansa ulaşabilmeleriadına ekstra çalışma programları geliştirilmiştir.Evrensel olan klasik balede, performansı zirveye taşımak içingelişmeleri spor alanında da takip etmek, evrensel kapasitenin daha dayukarılara taşınmasını sağlayacaktır.ANAHTAR KELİMELER: Esneklik, Kuvvet, Spor, Bale, Ekstra ÇalışmaProgramları, Yüksek Performans
Özet (Çeviri)
Ballet is a form of Art. A ballet artist is also a sportsperson since balletinvolves using and training the body. Ballet should be looked into from bothof these angles.The two combination that ballet inherits shows us that using andlearning the new techniques used in various sports will be beneficial forballet. Analyzing the new techniques used in sports will give an idea on whichof these techniques can improve jumping, give more flexibility, increasephysical fitness and stamina which will ease ballet activities. All this shows usthat the extra flexibility, high stamina and the extra physical fitness thatrhythmic gymnastics provides should not be overlooked when practicingballet.Also extra stretching, control and physical fitness have becomeimportant supporting exercises that sports doctors work on in Turkey. Newworking programs have been developed after various tests and hard work inorder to increase a sportspersons performance.Following up the improving techniques in the sports field and adaptingthem in the right places will be highly beneficial for ballet globally.KEY WORDS: Stretching, Physical Fitness, Sports, Ballet, AdditionalExercise Programs, High Performance