Klasik bale eğitiminde müzik örnekleriyle ilk üç yılın müzik formları ve beşinci yıl sınav programı
- Tez No: 73510
- Danışmanlar: VLADİMİR TOLSTOUKHİNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada, bale eğitiminin temelini oluşturan, eğitim programının birinci, ikinci ve üçüncü yıllarında verilen bar, orta, allegro, bağlayıcı ve yardımcı hareketlerinde uygulanan müzik formları ve kullanılabilecek müzik örnekleri incelenmiştir. Bale eğitiminde verilen egzersizlerin, öğrencinin adele gelişimi, egzersiz algılama yeteneği ve müzikalitesinin gelişimiyle doğru orantılı olduğu için belli bir müzikal formu takip etmesi gerekir. Dansın teknik ve estetik olarak ileri bir düzeye ulaşabilmesi için, bale eğitiminin bilimsel ve sistematik olarak verilmesi gerekmektedir. Ülkemizde, egsersizlerin müzikal form anlatımı hakkında yapılan çalışmaların ve Türkçe' ye çevrilmiş kaynakçaların bulunmaması nedeni ile, eğitimciliği amaç edinmiş yeni eğitmenlere yardımcı olabilmek ve ışık tutmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Ayrıca bu çalışmada, klasik balenin beşinci yıl eğitim programı için kombine yapılmış egsersizler hazırlanmıştır. Müzikal formlarıyla tanımlanan bu hareketler yıl sonu sınav programını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, musical patterns and samples which are applicable to barre, middle, allegro, connecting and assisting movements that are related to first, second and third years of ballet education forming the fundamentals of ballet education are analyzed. Exercises related to ballet education should follow a designated musical pattern as they are closely related to developement of both muscles and exercise and music perception capability of the student. In order to achieve the desired technical and esthetic level of dance, ballet education should be based on a scientific and systematic structure. Thesis study also aims be a reference to new educators who are in need of both sources handling the expression of exercises in musical patterns and translations of related references. Besides combinatorial exercises aiming the fifth year of a classical ballet education program are also included in the study. Movements defined by their musical patterns are including the final exam contents.