Kamuoyu oluşturulmasına bir örnek: 1945-1955 yılları arasında gazetelerde antikomünizm
An illustration over forming public opinion: Anti-communism inside news between the years 1945-1955
  1. Tez No: 191988
  2. Yazar: DERYA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİRDEVS GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
ÖZET(KAMUOYU OLUŞTURULMASINA BİR ÖRNEK: 1945-1955 YILLARIARASINDA GAZETELERDE ANTİKOMÜNİZM)?Kamuoyu Oluşturulmasına Bir Örnek: 1945-1955 Yılları Arasında GazetelerdeAntikomünizm? isimli çalışmada, Soğuk Savaş olarak adlandırılan ve 1945'ten 1990'lıyıllara kadar süren dönem ele alınmaktadır. Bu dönemin temel özelliği olanantikomünist söylemin, Türk basınına yansımaları değerlendirilmektedir.ABD ve SSCB önderliğindeki iki farklı siyasal kampın, kamuoyunu oluşturma vedünyaya kendi politikalarını kabul ettirme çabası olarak da nitelenebilecek bu dönem,kamuoylarının propaganda yöntemleri ile yeniden yaratılması dönemidir.Türkiye bu dönemde, hem ulusal hem de uluslararası alanda yeni bir siyasi yönelimbenimsemiş, Türk kamuoyu da bu yönelim doğrultusunda yeniden oluşturulmuştur. Bunedenle, Kemalist Devrim'in ?Yurtta Barış, Dünyada Barış? ilkesi terk edilmiştir.Türkiye, Batılı kapitalist kampı tercih sonucu, ABD'nin stratejik çıkarlarınaeklemlenmiş ve NATO'ya üye alınarak SSCB önderliğindeki sosyalist kamp karşıtı birkonuma yerleşmiştir. Bu konum, aynı zamanda bölge ülkeleriyle işbirliğini esas alanbölge merkezli dış politika yerine, NATO merkezli dış politikanın geçmesine deyolaçmıştır.Soğuk Savaş, temelde kamuoylarının yeniden yaratılması çabasının her türlü araçkullanılarak sürdürülmesidir. O nedenle bu çalışmada, kamuoyu, propaganda, soğuksavaş kavramları ele alınarak incelenmiş, sürecin teorik arka planı aydınlatılmayaçalışılmıştır.Öte yandan, Türkiye'nin Soğuk Savaş'la birlikte içine girdiği yönelimin, 1945'ekadar izlenen poiltikalardan farklılığını ortaya koymak için, Mustafa Kemal Atatürkdöneminde dış politikanın temel taşlarından olan SSCB dostluğu ile ilgili haberlere deyer verilmiştir.İkinci Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'nin de içinde yeraldığı Batılı kapitalistkamptaki gelişmelere de konuyu ilgilendirdiği ölçüde değinilmiş, Soğuk Savaş'ın bukamptaki yansımalarına yer verilmiştir. Günlük Türk basınından örneklere yer verilenbölümde ise bunlar çeşitli motiflerle ele alınmış ve buna göre değerlendirilmiştir.1955'ten 1990'lara kadar olan döneme ise Soğuk Savaş'ın çeşitli cephelerde çeşitliaktörlerle devamı olduğu için değinilmiştir.Sonuç olarak da sürecin nerede başladığı, hangi nedenlerle nasıl bir seyir izlediğihem ülke içinde hem de uluslararası alanda hangi temel değişikliklere yolaçtığıbelirtilmiştir.ANAHTAR KELİMELER; Kamu, Oy, Kamuoyu, Propaganda, Soğuk Savaş,Antikomünizm, Truman Doktrini, Marshall Yardımı, NATO.
Özet (Çeviri)
SUMMARY(AN ILLUSTRATION OVER FORMING PUBLIC OPINION: ANTI-COMMUNISMINSIDE NEWS BETWEEN THE YEARS 1945-1955)The time period subject to this thesis named ?(An illustration over forming publicopinion: Anti-communism inside news between the years 1945-1955) is considered asof the Cold War between the years 1945?s and up until 1990?s. The paper frames up theanti-communism trend which was a fundamental feature of such time period is evaluatedas the reflections on Turkish media.In addition to that, to specific time period may also be considered as to form a publicopinion and the efforts in order to impose the policy by to different political camps ledby USA and USSR as well as a time period re-created by propagandas of this publicopinion.Turkey adopted a new political trend during these years where is both domestic andinternational fields. The Turkish public opinion is also based upon this new trend.Therefore, ?Peace at home, peace in the world? principal of revulation by Kemal wasabondened. In these terms, Turkey preferad the Western Capitalist zone. As a result,while Turkey was articulated to the strategic interests of USA own, it was positioned asthe one opposed to socialists camp led by USSR who was also accapted as a member ofNATO. In the meantime such a policy brought up the fact that Turkey adopted NATOcentered foreign policy other than a foreign policy district centered which is based on acooperation with-the countris located on the same district Cold War is basicly acontinuing effort to re-creation of public opinions by using every type of tools.Resulting that, public opinion, propaganda and Cold War concepts were examined whilethe theoretical backgrounds of this process were tried to be lightened up.On the other hand, in order to be able to bring out the differences between thepolicies followed until 1945 and the trends Turkey was involued due to the Cold War,the flash news with the content of USSR friendship that is based of foreign policy byMustafa Kemal Atatürk at the time, are upported.In relate to the suject, the developments within the Western Capitalists camp arementioned where Turkey involved, as well as the reflections of Cold War inside thecamp is also considered. The complete subject is evaluated and realisedr with theexamples of daily Turkish news.Finally, how the process started, the causes and the progress and the fundamentalchanges provoked both domestically and internationaly, are all pointed out.KEY WORDS: The public, The Public Opinion, Propaganda, Cold War, Anti-communism, Truman Doctrin, Marshall Aid, NATO.