Klarinetin tarihsel gelişimi, mozart'ın klarinete yaklaşımı ve k.v. 622 la majör klarinet konçertosu'nun incelenmesi
Historical development of clarinet, mozart?s approach to clarinet and analysis of Mozart?s K.V. 622 a major concerto
- Tez No: 219127
- Danışmanlar: PROF. OVA SÜNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma projesinin konusu, klarinetin tanımı, tarihsel ve yapısalgelişimi, W.A.Mozart'ın klarinete bakış açısı ve klarinet için yazmış olduğu K.V.622 la majör klarinet konçertosunun incelenmesinden oluşmaktadır.Birinci bölümde klarinetin tanımı, tarihsel ve yapısal gelişimibaşlangıcından günümüze kadar anlatılmıştır. Klarinet türlerinden detaylı olarakbahsedilmiş ve çeşitli örnekler vererek kapsamlı olarak incelenmiştir. İkincibölümde, W.A. Mozart'ın klarinete bakış açısı ve yine başlangıcından günümüzekadar olan gelişim süreci içerisinde klarinet icracılarından, yapımcılarından ve W.A.Mozart dışında klarinet için yazılan eserlerden ve bestecilerinden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde W.A. Mozart'ın K.V.622 la majör klarinet konçertosunun, yapısalve armonik açıdan analizi yapılmıştır.Bu araştırma projesinde, yerli ve yabancı kaynaklar, internet üzerindenyayınlanmış bilgiler çeşitli örnekler ve yorumlar gibi bilimsel yöntemlerkullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a research on the historical and structural development of theclarinet, and W.A. Mozart?s general approach to the instrument, focusing especiallyon his concerto for clarinet in A Major, K.V. 622.The first section gives a basic introduction to the clarinet and discusses itshistorical and structural development. Different types of clarinets are described andanalyzed in details. The second section discusses W.A. Mozart?s general approach tothe instrument, while mentioning important clarinet virtuosos, clarinet makers, andworks by other composers throughout music history. The third section is a structuraland harmonic analysis of W.A. Mozart?s clarinet concerto in A Major, K.V. 622.The research methods include books and articles in Turkish and foreignlanguages, and internet resources.