Söylem düşkünü olarak sokakta yaşayan çocuklar
Children in the streets as media marginals
- Tez No: 192002
- Danışmanlar: PROF.DR. ESİN KÜNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Medya, modernite sonrası değişen ve dönüşen toplumsal yapıda önemli bir yeresahiptir. Kitleleri etkileme ve biçimlendirme gücü gündelik yaşantımıza şekilvermektedir.Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de, 1980 sonrasının ekonomikdüzenlemelerinin ardından medyanın tecimsel yönü ağır basmaya başlamış, rating odaklı biryayın politikası gelişmiştir.Medya iletileri söylem aracılığıyla dağılmaktadır. Söylem ideolojinin taşıyıcısı olarakiktidar ile ilişkilidir, dolayısı ile medya ve iktidar ilişkisi de söylem aracılığıyla kurulmuş olur.Medya söylemi, bu ilişkiden ötürü yansız değildir. Bazı bireyler ve gruplar -medyaseçkinleri- rahatlıkla ve istedikleri biçimde medyada yer bulurken, bazı gruplar -söylemdüşkünleri- medyada temsil bulamamaktadır. Bu gruplar, şiddet içeren bir olayın faili ya damağduru oldukları oranda üstelik çoğu kez ötekileştirilerek medyada temsil edilmektedirSokakta yaşayan çocuklar da birer söylem düşkünüdür ve medyanın ötekileştirmesine maruzkalmaktadır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Medya, Söylem Düşkünü, Sokakta Yaşayan Çocuklar.
Özet (Çeviri)
Media has an important place in social life which transformed aftermodernity. Its power of influence on masses shapes everyday life. Media had ancommercial sprit after tne new economic policies of 80?s and it is focused on?rating?.Media messeges are transmitted by ?discourse?. Ideology is inscribed indiscourse thus relationship between media and power. Therefore, media discourse isnot impartial. Some groups (discourse elites) are represeted by media easily, others(media marginals) aren?t. Childreen of streets are not represented or they aremarginalized by media.KEY WORDS: Media, Children of Street, Media Marginals.