Televizyon haberlerinde söylem düşkünü olarak kadın
Woman as di̇scourse of fond in the television news
- Tez No: 385393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. KADİR ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kadın, insanlık tarihi boyunca dünyada ve ülkemizde ezilen bir varlık olmuştur. Dünyada ve ülkemizde, kadının değersiz bir varlık olarak görüldüğü bilinmektedir. Çok gelişmiş ülkelerden gelişmemiş ülkelere kadar her yerde kadın cinayetleri işlenmektedir. Bu cinayetlerin temel nedenlerinden biri de; ataerkil toplum yapısıdır ve eskiden beri bu bakış açısıyla yetiştirilen erkek cinsidir. Ülkemizde son bir yılda yaklaşık olarak altı yüz kadın öldrürülmüştür. Bu konuda devlet, yetkililer ve medya tarafından dikkate alınmalıdır. Günden güne artan bu cinayetler hakkında önemli tedbirler alınmalıdır. Bu çalışmada, medyanın kadın cinayetlerini nasıl ele aldığı incelenmektedir. Özellikle televizyon haberlerinde kadınların söylem düşkünü olarak kurban, mağdur, zavallı gibi kelimelerle nitelendirilirken, bu cinayeti işleyenlerin medyada nasıl yer aldığını ve haberlerin nasıl ele alındığını incelemek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The woman has crushed since first term from history. Woman have seem to insignificant a person in the world and our country. From develepod countries to undeveloped country, a lot of woman are killed by their husband, their father or their darling. This homicides of fundamental reason are structure patriarchal of society and time out of mind by gender man. Recent years woman have killed around six hundred by their husband in the our country. This case is take to consideration by government, authorized and media. From day to day authories should require significant take measures about this case. In this workout, media is searched how its handle woman killing cases. Especially, while television news show to woman such as poor, fond, downtrod this woman killing, men are indicated about as innocent and how television news occurs discourses this case.