Ermeni Diasporası'nın Ermenistan iç politikası üzerine etkileri
The effects of Armenian Diaspora on Armenian domestic politicts
  1. Tez No: 192023
  2. Yazar: ELİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
T.CKOCAEL ÜN VER S TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜULUSLARARASI L ŞK LER ANAB L M DALIERMEN D ASPORASI'NIN ERMEN STAN Ç POL T KASI ÜZER NE ETK LERÖZETBu tezde amaç dünyanın çeşitli ülkelerine göç ederek Ermeni Diasporası'nı oluşturanErmenileri tanımak ve bulundukları ülkelerde Türkiye aleyhine yaptıkları faaliyetleri Türkkamuoyuna tanıtmaktı. Ermeni Diasporası Ermeni Sorunu'nun en güncel boyutunuoluşturmaktadır. Tezimizde Ermeni Diasporası, diasporanın bulunduğu ülkelerin veErmenistan'ın iç politikalarına etkileri bağlamında incelendi.Çalışma 2 ana başlıkta oluşturuldu. lk bölümde Diaspora Kavramı Tanımı, ErmeniDiasporası tanımı ve oluşumu üzerinde duruldu. kinci bölümde bulundukları ülkelerdekidurumları ve çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Türk-Ermeni lişkilerinin zayıflamayabaşlaması ve yoğun misyoner faaliyetleri sonunda eğitim amaçlı olarak Türk topraklarını terkeden Ermeniler, 1915 Tehciri'nden sonra yoğun bir şekilde göç ederek Avrupa Ülkelerine veABD'ye yerleşmişlerdir. Göç eden Ermeniler zamanla sayıları artıp bulundukları ülkelerdesiyasal haklar elde ettikçe Soykırım söylemlerini gündeme getirerek ve Türkiye aleyhindeçeşitli propaganda faaliyetlerine girişerek kendilerine çıkar sağlamayı hedeflemişlerdir. Soruntarihi boyuttan çıkartılıp siyasi boyuta taşınmış ve bir iç politika aracı yapılmıştır.Bir baskı aracı olarak 1915 olaylarını kullanmakta ve bunu varlık sebepleri halinegetirmektedirler. Ermeni milletinin millet olma bilinci oluşturulurken de hep bu argümankullanılmıştır.4 T Planı kapsamında bütün dünyaya terör yoluyla ?Sözde Ermeni Soykırımı?nıtanıtmışlar, daha sonra bunun ülke parlamentolarında tanınmasını sağlamışlardır. Türkiye'ninde bu sözde soykırımı tanımasını beklemektedirler. Bunun ardından üçüncü aşama olanTazminat ve ardından Toprak Talepleri izleyecektir. Yahudi Soykırımıyla ilgili Yahudilerinizlediği yöntemi takip etme çabasındadırlar.Gerek ABD'de gerek Fransa'da gerekse Rusya'da Ermeni Diasporası aktif çalışmalaryürütmektedirler. Bu ülkelerde kurdukları diaspora kuruluşlarıyla bunu sistemli bir şekildeyapmaktadırlar. yi organize olmuş bu organizasyonlar uluslararası konjonktürdekigelişmeleri takip ederek Türkiye'nin uluslararası camiada zor duruma düştüğü dönemleriözellikle değerlendirmektedirler.Tezi Hazırlayan : Elif ARSLANTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr Bekir GÜNAYTez Kabul Tarih ve No: 27.09.2006-2006/17Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Hasret ÇOMAK Doç.Dr. Bedri GENCERYrd.Doç.Dr. Bekir GÜNAY
Özet (Çeviri)
T.CKOCAEL ÜN VER S TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜULUSLARARASI L ŞK LER ANAB L M DALIABSTRACTThe aim of this thesis is to present emigrated Armenian People, living in the variouscountries in the world and created Armenian Diaspora, which has been still working againstTurkey, to Turkish public opinion.The emigrated Armenians have aimed to get some profits by acting and makingpropaganda against Turkey. After establishing themselves abroad and creating second andthird generations of Armenians, they became proactive and got some political rights in thecountries they live now. The issue was planned to be carried on and used as a domestic itemfor Armenian benefits, in spite of all political and historical facts.Armenians, who settled down in the big countries caused the raising of ArmenianQuestion, have showed theirselves as an ?oppressed and opposed nation? and gain someadvantages from this. As a pressure tool, they have been using the events in 1915 and make itthe reason of their existence. It was always used to create the senses of being a nation forArmenian nation.They have been expecting Turkey?s recognition of the so-called genocide with thisway. After that the third step will be put into practice, which is the demand of damages andland. They have been trying to make a contact between ?Jewish Holocaust? and following thesame methods as the Jewish.Armenian Diaspora is very active in the USA, France and Russia, and founded well-organized organization to keep working systematically on their goals. Those organizationsused to monitor the international cyclical developments programs and international politicalissues, aiming always to put Turkey in critical situations with the international society.Tezi Hazırlayan : Elif ARSLANTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr Bekir GÜNAYTez Kabul Tarih ve No: 27.09.2006-2006/17Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Hasret ÇOMAK Doç.Dr. Bedri GENCERYrd.Doç.Dr. Bekir GÜNAY