Deksmedetomidinin genel anestezi ve epidural anestezide vücut sıcaklığı değişikliği ve titreme üzerine etkileri
The effects of dexmedetomidine on shivering and the change of the body temperature under general anesthesia and epidural block
  1. Tez No: 192038
  2. Yazar: YÜCEL KARAÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER PAMUKÇU, Y.DOÇ.DR. CAVİDAN ARAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalında 18 ile75 yaş arası, ASA I-II grubu elektif cerrahi planlanan 100 olgu üzerinde yapıldı.Olgular anestezi yöntemine göre iki gruba ayrıldı. Grup I (n=50) genel anesteziindüksiyonu sonrası 2'ye ayrılarak, Grup IA (n=25) deksmedetomidin ilk 10 dk 0.25ml/kg/sa, sonra 0.1 ml/kg/sa infüzyon; Grup IB (n=25) aynı volümde serum fizyolojikinfüzyonu uygulandı. Grup II (n=50) epidural anestezi sonrası 2'ye ayrılarak, Grup IIA(n=25) deksmedetomidin ilk 10 dk 0.25 ml/kg/sa, sonra 0.1 ml/kg/sa infüzyon; Grup IIB(n=25) aynı volümde serum fizyolojik infüzyonu uygulandı. Olguların indüksiyon ve/veyablok sonrası, 30., 60. ve 90. dk'larda kalp atım hızı (KAH), sistolik arter basıncı (SAB),diastolik arter basıncı (DAB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), timpanik membran ısıdeğerleri ve Grup II'de sedasyon skoru (OAA/S) değerleri kaydedildi. Postoperatif 15., 30. ve60. dk'larda KAH, SAB, DAB, SpO2 , timpanik membran ısısı, titreme skalası ve sedasyonskoru değerleri kaydedildi. Titreme skoru ≥3 olan olgulara 25 mg meperidin iv. yapılarakdozu ve sayısı kaydedildi. Postoperatif 60 dk. Aldrete derlenme skoru 9 olan olgular serviseçıkarıldı.İntraoperatif 30. ve 90. dk'da KAH ve DAB değerleri; 30., 60. ve 90.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted on 100 cases in the age group of 18-75, for which ASA I-IIgroup elective surgery was planned at the Trakya University Medical Faculty Department ofAnaesthesiology.The patients have been divided into two groups. After induction of general anesthesiaGroup I (n=50) was divided into two subgroups and Group IA (n=25) was administeredintravenous dexmedetomidine of 0.25 ml/kg/h in the first 10 minutes subsequently 0.1ml/kg/h infusion for maintenance; Group IB (n=25) was administered serum physiologic atthe same volume. After epidural anesthesia Grup II (n=50) was divided into two subgroups.Group IIA (n=25) was administered intravenous dexmedetomidine of 0.25 ml/kg/h for 10minutes subsequently 0.1 ml/kg/h infusion for maintenance, Group IIB (n=25) wasadministered serum physiologic at the same volume. The heart rate (HR), systolic arterialpressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), peripheral oxygen saturation (SpO2),tympanic membrane temperature of all patients were recorded after induction or block and at30, 60, 90th minutes. Sedation levels (OAA/S) were also recorded in GroupII. The patient whohad shivering score more than 3 were administered intravenous 25 mg meperidin. The dosageand times of meperidin given were recorded.