Orta kulak cerrahisinde dexmedetomidin ile kontrollü hipotansiyon
Controlled hypotension with dexmedetomidine for middle ear surgery
  1. Tez No: 156767
  2. Yazar: HACER ÜLGER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
7.0ZET ORTA KULAK CERRAHİSİNDE DEXMEDETOMİDİN İLE KONTROLLÜ HİPOTANSİYON Amaç: Bu çalışmada, ortakulak mikrocerrahisinde deksmedetomidinin intraoperatif kontrollü hipotansiyon sağlanması, cerrahi alan kalitesi, karaciğer ve böbrek fonksiyonları üzerine olan etkilerinin nitrogliserin ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Olgular, tiyopental sodyum 5-7 mg/kg, fentanil sitrat lu/kg ve vekuronyum bromid 0.1 mg/kg ile anestezi indüksiyonundan sonra rasgele iki gruba ayrıldı: Deksmedetomidin grubuna (n=20), deksmedetomidin lug/kg yükleme dozunu (lOdk'da) takiben 0.1-0.7 ng/kg/s infüzyon dozunda uygulandı. Nitrogliserin grubuna (n=20), nitrogliserin 0.25-1 ug/kg/dk infüzyon dozunda uygulandı ve ilaçların dozları ortalama arter basıncı (O AB) 65-75 mmHg olacak şekilde titre edildi. Anestezi idamesinde, %4-6 desfluran ve hava-Û2 karışımı kullamldı. Kontrollü hiptansiyon süresince arteriyel kan gazı; operasyondan bir gün önce, ekstübasyondan sonra ve postoperatif üçüncü günde AST, ALT, BUN, kreatinin değerleri için kan örneği alındı. Bulgular: Grupların kontrollü hipotansiyon sırasındaki OAB ve kalp hızı (KH) verileri benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY CONTROLLED HYPOTENSION WITH DEXMEDETOMIDINE FOR MIDDLE EAR SURGERY Aim: In this study, it was aimed to compare the effect of dexmedetomidine on providing controlled hypotension and surgical field quality, liver and kidney function in middle ear microsurgery, with nitroglycerine. Material and Method: Patients were randomly divided to two groups after anesthetic induction with thiopental Na (5-7 mg/kg), fentanyl citrate (1 |ig/kg), and vecuronium bromide (0.1 mg/kg). In dexmedetomidine group (n=20), following the loading dose of 1 ^ig/kg for 10 min, infusion was applied with the dose of 0.1-0.7 u\g/kg/h. In nitroglycerine group (n=20), infusion of nitroglycerine was applied with the dose of 0.25-1 ng/kg/min. Drugs' dose were titrated to maintain the mean arterial pressure (MAP) of 65-75 mmHg. Anesthesia was maintained with 4-6 % desflurane and air- oxygen mixture. During the controlled hypotension, arterial blood gas analysis were examined and to measure AST, ALT, BUN and creatinine, a day before surgery, just after the extubatioa and on postoperative third day, blood samples were taken. Results: During the controlled hypotension, MAP and heart rate (HR) of two groups were similar (p>0.05).