Antineoplastik kemoterapi ilaçlarının nefrotoksisite düzeylerinin natriüretik peptitler ile ilişkisi
The Relationship of the nephrotoxicity level of the antineoplastic drugs with natriuretic peptides
  1. Tez No: 192055
  2. Yazar: MEHMET ALİ ERKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
7.ÖZETANTİNEOPLASTİK KEMOTERAPİ İLAÇLARININ NEFROTOKSİSİTEDÜZEYİNİN NATRİÜRETİK PEPTİTLER İLE İLİŞKİSİGiriş ve amaçAntineoplastik kemoterapi ilaçlarının nefrotoksisitesi yıllardır bilinmektedir. Builaçların kendisine ve dozuna bağlı olarak serum kreatininin hafif yükselmesinden sondönem böbrek yetmezliğine kadar ciddi boyutta böbrek bozukluğu görülebilmektedir.Kemoterapiye bağlı nefrotoksisiteyi önceden tespit edebilmek için biyokimyasalbelirteçlere ihtiyaç vardır. Bazı çalışmalarda böbrek yetmezliği gibi intravasküler volümartışına neden olan hastalıklarda ANP ve BNP'in arttığı bildirilmektedir. Bu çalışmakemoterapiye bağlı nefrotoksisitenin plazma ANP ve BNP ile ilişkisini incelemekamacıyla planlandı.Hastalar ve yöntemÇalışmaya nefrotoksik antineoplastik kemoterapi uygulanan 30 hasta ve 10 sağlıklıkontrol grubu alındı. Hastaların 17' si erkek (%57), 13'ü kadındı (%43). Yaş ortalamalarımedyan 44 idi. Kemoterapiden önce ödem, poliüri, oligüri, hipertansiyon gibi klinikbulguları olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya tedavi protokollerindesisplatin, siklofosfamid, doksorubisin ve yüksek doz sitozin arabinozid uygulanan hastalaralındı. Hastaların her birine 4 kür tedavi verildi. Hastalar ve kontrol grubunda tedavi öncesiböbrek fonksiyon testleri ve plazma ANP ve BNP seviyeleri çalışıldı. Ayrıca tedavisonrasıda bu testler tekrarlandı.BulgularTedavi öncesi hastalarla kontrol grubu arasında böbrek fonksiyon testleri ve plazmaANP ve BNP seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Tekrarlayankürlerde istatistiksel olarak anlamlı derecede GFH'da azalma ve idrarda protein/kreatininoranında artma tespit edildi (p:
Özet (Çeviri)
8.SUMMARYTHE RELATİONSHİP OF THE NEPHROTOXİCİTY LEVEL OF THEANTİNEOPLASTİC DRUGS WİTH NATRİURETİC PEPTİDESIntroduction and aimThe nephrotoxicity of antineoplastic chemotherapy drugs is well known for manyyears. This nephrotoxicity varies from mild serum creatinine level elevation to end stagekidney failure depending on the type and dosage of the drug. Biochemical markers areneeded to detect the nephrotoxicity due to chemotherapy drugs before it occurs. In somestudies it?s been reported that ANP-BNP levels increase in cases such as kidney failurewhere intravascular volume is increased. This study is performed to investigate therelationship between plasma ANP-BNP levels and nephrotoxicity due to chemotherapy.Patients and methodThirty patients medicated with antineoplastic agents which are known to havenephrotoxic side effects and a control group consisting of ten healthy people were involvedin this study. 17 of the patients were males (%57) and 13 females with a median age of 44.Patients with clinical findings such as edema, polyuria, oliguria and hypertension beforechemotherapy were excluded. Cisplatin, cyclophosphamide, doxorubicine and high dose ofcytosine arabinoside applied patients were involved. Four cures of treatment were given toeach patient. Renal function tests, plasma ANP-BNP levels both in patient and controlgroups were evaluated before and after treatment.FindingsBefore treatment there was no significant statistical difference between the patientand control groups in terms of renal function tests and plasma ANP-BNP levels. However,through out the repeating cures decrease in GFR and increase in urine protein/creatinineratio occured which were statistically significant.47ConsequencePlasma ANP-BNP levels are found to be high in patients treated with nephrotoxicantineoplastic drugs. The evaluation of these parameters may be useful to detect thenephrotoxicity before it occurs and may be helpful in the follow-ups as well.Key WordsAntineoplastic drugs, nephrotoxicity, ANP,BNP48