İnflamatuvar barsak hastalıklarında görülen solunum fonksiyon testi değişiklikleri
Pulmonary function test alterations in inflammatory bowel diseases
  1. Tez No: 192091
  2. Yazar: FEHMİ ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİH KARINCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada akciğer hastalığı öyküsü ve semptomu olmayan, akciğer grafilerindepatolojik bulguya rastlanmayan inflamatuvar barsak hastalarında, solunum fonksiyon testi(SFT) değişikliklerinin araştırılması ve bu değişikliklerle inflamatuvar barsak hastalıklarının(İBH) tipinin, aktivitesinin ve aminosalisilat (5-ASA) tedavisinin ilişkisinin belirlenmesiamaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniğiizlemindeki 30'u ülseratif kolit (ÜK), 10'u Crohn hastalığı (CH) olan toplam 40 İBH hastasıve 30 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu alındı. ÜK ve CH hastaları ile kontrol grubununyaş ve cinsiyet dağılımları benzerdi. ÜK ve CH hastaları arasında, hastalıklı yaşam süreleriaçısından fark saptanmadı. Hastaların tanıları; öykülerine, klinik, endoskopik bulgularına veendoskopik biyopsi örneklerinin patoloji raporlarına göre konmuştu. ÜK hastalarında hastalıkaktivitesi Truelove-Witts Kriterleri ile, CH hastalarında hastalık aktivitesi Crohn hastalığıaktivite indeksi (CHAİ) ile değerlendirildi. Hastalıklarının aktivasyon dönemlerindeçalışmaya alınan ve SFT uygulanan hastalar klinik olarak remisyona girdikten 3 ay sonratekrar SFT ile değerlendirildi.Bulgular: Aktivasyon dönemlerinde 30 ÜK hastasının 17'sinde (%56) ve 10 CHhastasının 5'inde (%50) en az bir parametrede olmak üzere SFT anormalliği saptandı. Aynıhastaların remisyon dönemlerinde ise 30 ÜK hastasının 5'inde (%17) ve 10 CH hastasının2'sinde (%20) en az bir parametrede olmak üzere SFT anormalliği bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARYObjectives: In this study, we aimed to determine the changes in the pulmonary function tests(PFT) of the patients with inflammatory bowel diseases (IBD) with no pathological findingsin lung X-rays and no lung disease history and symptoms and also the relationships betweenthese changes and the type and the activities of IBD and aminosalicylate (5-ASA) therapy.Materials and Methods: Thirty patients with Ulcerative Colitis (UC) and 10 patients withCrohn?s Disease (CD), totally 40 patients with IBD under the investigation of InonuUniversity Medical Faculty Gastroenterology Clinic and 30 healthy controls were recruited inthis study. Age and sex distributions of the controls and the study group were similar. Therewas no significant difference between the duration passed with the illness for UC and CDpatients. The diagnoses were established according to the history, clinical and endoscopicfindings and the pathological results of the endoscopic biopsies of the patients. Diseaseactivity was scored by using Truelove-Witts for UC and Crohn?s Disease Activity Index(CDAI) for CD. PFT was applied to the patients during the activation period of the diseasesand 3 months after the clinical remission.Results: During the activation periods, abnormal results were obtained from 17 of 30 UCpatients (56%) and 5 of 10 CD patients (50%). During the remissions abnormalities in PFTvalues were in 5 of 30 UC (17%) and 2 of 10 CD (20%) patients.