Değişik kaynaklardan izole edilen pseudomonas aeruginosa suşlarının antibiyotik duyarlılıklarının tespiti ve biofilm oluşumunun araştırılması
The detection of antibiotic susceptibility of pseudomonas aeruginosa strains and investigation of biofilm formation
- Tez No: 194298
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETDeğişik kaynaklardan izole edilen P. aeruginosa suşlarının antibiyotikhassasiyetlerinin ve bu izolatların biyofilm oluşturma yeteneklerinin araştırıldığıbu çalışmada, 200'ünü klinik mastitisli süt örneği, 25'ini otitis eksternalıköpeklerden alınan kulak svabı, 1'ini pyometralı ve 2'sini operasyon sonrası yarayeri enfekte olmuş kedilerden alınan svaplar, 3'ünü şehir şebekesinden alınan suörnekleri ve 5'ini idrar yolları enfeksiyonu geçiren insanlardan alınan idrarörnekleri oluşturmuştur.Mastitisli 200 adet süt örneğinde 5 adet P. aeruginosa (% 2,5) izoleedilmiş, 25 adet otitisli köpek kulağından alınan svaptan 2 (% 8), kediden (0),şehir suyu şebekesinden (0), kateterize edilmiş 5 insandan 1( % 20) adet P.aeruginosa izole edilebilmiştir.İzole edilen P.aeruginosa suşlarına yapılan antibiyotik duyarlılık testlerisonucunda 8 suşun tamamı enrofloksasine ve gentamisine duyarlı bulunmuştur.Araştırmada 8 P.aeruginosa suşunun biyofilm oluşturma yetenekleriincelendiğinde 4'ünün (+++) pozitif, 2'sinin (++) pozitif olduğu ve 2'sininbiyofilm oluşturmadığı gözlemlenmiştir.Bu çalışmanın sonucunda P. aeruginosa`nın zoonoz nedeni olabileceğiolasılığı göz önünde tutularak üzerinde durulması gereken, önemli patojenlerdenbiri olabileceği görüşü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, antimicrobial susceptibility of P. aeruginosa strains isolatedfrom various sources and their ability for formation of biofilm were investigated.The materials of this study were 200 milk samples obtained from cows withmastitis, swaps from the ears of 25 dogs with otitis externa, 1 swap sample from acat with pyometritis, 2 swaps from cats with an infected post operative scars. Inaddition, 3 samples of tap water taken from cith water lines and 5 urine sampleswith urogenital infection were also used as materials.Five strains of P. aeruginosa were isolated from 200 milk samples withmastitis (2.5%), Swaps samples from 25 dogs with otitis externa also had 2positive samples (8%) and 1 urine sample from 5 urine samples obtained frompatients with urogenital infection. But none of the samples taken from tab waterand cats samples had P. aeruginosa positive results.All of the P. aeruginosa strains were found to be sensitive to enrofloxacineand gentamicine.The biofilm formation ability of 8 isolated strains were found as 4 strains(++++), 2 strains (++) and 2 strains did not have the ability of biofilm formation.It is concluded that due to P. aeruginosa is considered to be as zoonoticagent the necessary attention should be given for this agent.