Deneysel kolit modelinde anti GM-CSF'nin etkileri
The effects of anti GM-CSF on the experimental colitis model
  1. Tez No: 192129
  2. Yazar: NAMIK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
DENEYSEL KOL T MODEL NDEANT GM-CSF'N N ETK LERÖZETAmaç: nflamatuar barsak hastalıklarında epitelyal fonksiyon bozuklukları ilebirlikte oluşan inflamasyonda yaygın olarak proinflamatuar sitokinler ve kemokinlerinönemli rol aldığı ortaya konmuştur. Bu çalışmada sıçanlarda deneysel kolit modelindeoluşan inflamasyonda açığa çıkan bir proinflamatuar madde olan granülosit makrofajkolonü stimüle edici faktöre (GM-CSF) karşı oluşan anti granülosit makrofaj-kolonistimüle edici faktörün (anti GM-CSF) etkilerini incelemek amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlıkları 225-275 gram arasında değişen 30adet Spraque-Dawley cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak eşit sayıda3 gruba ayrıldı (kontrol, kolit ve tedavi grupları). Kontrol grubundaki sıçanlara rektalyoldan serum fizyolojik (SF), kolit grubuna trinitrobenzen sülfonik asit ve etanolkarışımı (TNBS-E), tedavi grubuna ise TNBS-E ile kolit oluşturulduktan sonra 30g/kg dozunda subkutan olarak anti GM-CSF verildi. Deneklere, bir hafta sonraanestezi altında orta hat insizyonla laparotomi yapıldı. Öncelikle vena kava inferiordankan örnekleri alındı ve santrifüj edildi. Eş zamanlı olarak kolektomi yapılarak patolojikve biyokimyasal incelemeler için örnekler ayrıldı. Kolondaki inflamasyonunmakroskobik ve mikroskobik olarak derecelendirildi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF ANTI GRANULOCYTE MACROPHAGE COLONYSTIMULATING FACTOR ON THE EXPERIMENTAL COLITIS MODELABSTRACTAim: During colitis, epithelial function is impaired, leading to increasedinflamation. Recent studies have shown the important role of proinflammatorycytokines and chemokines including granulocyte macrophage colony stimulating factor(GM-CSF) in inflamatory bowel disease (IBD). To investigate the effects of antigranulocyte macrophage colony stimulating factor (anti GM-CSF) on the experimentalcolitis model was aimed.Materials and Methods: In this study, 30 Spraque-Dawley male rats weighing225-275 g were used. Rats were divided randomly into 3 groups, each including 10(control, colitis and treatment groups). Normal saline (SF) were given to control grouprectally. To the colitis group, trinitrobenzene sulfonic acid and ethanol mixture(TNBS-E) instillated to colon rectally for colitis formation. Finally; after instillation ofTNBS-E, 30 g/kg of anti GM-CSF administered subcutaneously to the treatmentgroup. After one week, a midline laparotomy performed. Samples from vena cavainferior were taken and the left colon resected. Microscopic and macroscopic grades ofspecimens evaluated.