Relapsing remitting multipl skleroz hastalarında vestibüler semptomlar ve elektronistagmografi bulguları
Clinical and electronystagmographic evaluation of vestibular symptoms ın relapsing remitting multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 192167
  2. Yazar: EYLEM DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT SİNAN BİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZETRelapsing Remitting Multipl Skleroz Hastalarında Vestibüler Semptomlar VeElektronistagmografi BulgularıDr. Eylem DeğirmenciMS'de ENG ile vestibüler sistem tutulumunu incelen çalışmalar yetmişliyılların sonrasından bu yana yapıla gelmekle birlikte, yeterli sayıda hasta ilesakkad test, trekking test, optokinetik test, Dix-Hallpike testi, pozisyonel test,gaze test ve kalorik testi kapsayan ayrıntılı çalışmalar oldukça az sayıdadır.Bu çalışmada relapsing-remitting multiple skleroz hastalarında ayrıntılı ENGtestlerini kullanarak vestibüler tutuluma ait klinik ve elektronistagmografiközellikleri incelenmesi ve klinik ve subklinik vestibüler tutulumda ENG'nintanısal değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda klinik özelliklerile ENG arasındaki ilişki de incelenmiştir. Bilgimiz dahilinde, çalışmamızhastalığın erken döneminde olan RRMS hastalarından oluşan birpopülasyonda ENG'nin tüm alt testlerinin değerlendirilip, elde edilenbulguların klinik parametreler ile korelasyonlarının araştırıldığı ilk prospektifçalışmadır.Çalışmaya Mc-Donald tanı kriterlerine göre kesin RRMS tanısı alan 30hasta ve 30 sağlıklı kişi kabul edilmiştir. Hastalar Eylül 2003 ve Mart 2005tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji Bölümü'ndedeğerlendirilmiştir. Sakkadik test, trekking test, optokinetik test, Dix-Hallpike,pozisyonel test ve gaze testi içeren detaylı ENG çalışmaları hem hasta hemde kontrol grubunda yapılmıştır ancak kalorik test rahatsızlık verici bir tetkikolduğu için sadece hasta grubunda yapılmıştır.RRMS hastalarında en sık bozukluk saptanan test trekking testti (%57,1) ve bunu sakkadik test (% 36,7) izliyordu. Hastaların % 33,3 `ündekalorik test bozukluğu, % 17,9'unda optokinetik test bozukluğu, % 16,7'sindepozisyonel test bozukluğu, %10,0'unda gaze test bozukluğu ve % 7,7'sindeDix Hallpike testinde bozukluk saptanmıştır.Hasta grubunda testlerde (kalorik test hariç) herhangi bir patolojininvarlığını gösteren ENG bulgusu % 90 (n=27), kontrol grubunda ise % 6,7(n=2)oranında saptanmıştır ve her iki grup arasında istatistiksel olarakanlamlı fark saptanmıştır (p< 0,001).
Özet (Çeviri)
SUMMARYClınıcal And Electronystagmographıc Evaluatıon of VestıbularSymptoms In Relapsıng Remıttıng Multıple Sclerosıs PatıentsDr Eylem DegirmenciStudies of electronystagmographic investigation in MS patients hasbeen done since seventies, but detailed ENG test including saccade test,tracking test, optokinetic test, Dix-Hallpike test, gaze test, positional test andcaloric test had not been done among adequate number of MS patient. In thisstudy we aimed to evaluate clinical and electronystagmographicalcharacteristics of vestibular system involvement in RRMS patients byperforming detailed ENG test, and to investigate the diagnostic value of ENGin clinical and subclinical vestibular involvement. We also investigated theassociation of ENG and clinical characteristics. To the best of our knowlegde,this study is the first prospective study that contains all of the sub-tests inENG, and correlates the datas with clinical parameters in a population ofRRMS patients who are in the early states of the disease.Thirty patients who were diagnosed as definite relapsing remittingmultiple sclerosis due to Mc-Donald?s diagnostic criteria and 30 healthyindividuals included in this study. The entire population of patients wasexamined at the Pamukkale University Hospital, Neurology Departmentduring the period from September 2003 and March 2005. ENG test includingsaccade test, tracking test, optokinetic test, Dix-Hallpike test, gaze test, andpositional test were performed in all patient and control group, but caloric testwhich is an uncomfortable test was only performed in patient group.The most common abnormal test in RRMS patients in this study wastracking test (57.1 %), and saccade test (36.7 %) follows it. Caloric testabnormalities was found in 33.3 %, optokinetic test abnormalities was found17.9 %, positional test abnormalities was found in 16.7 % patients, gaze testabnormalities was found in 10.0 %, and abnormalities of Dix-Hallpike testwas found 7,7 % of the patients.Any abnormality in ENG subtests (except caloric test) was found in90.0 % (n=27) of the patients and in 6.7 % (n=2) of the individuals in thecontrol group. Difference of existence of any ENG abnormality between twogroups was statistically significant (p< 0,001). Abnormalities showing centralpathology in ENG subtests was found in 83.3 % (n=25) of the patients and in6,7 % (n=2) of the controls.