Sivas yöresinde evlilik öncesi kadınlarda rubella IqG antikorlarının araştırılması
Investigation of rubella IgG antibodies of women at premarriage period in Sivas
- Tez No: 192202
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. YASEMİN ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
viiÖZETBu çalışmada 2004 yılının Şubat- Eylül aylarında l Sağlık MüdürlüğüHalk Sağlığı Laboratuvarı ve Ana Çocuk Sağlığı'na başvuran evlilik çağındakikadınlarda rubella IgG antikorları ELISA testi ile aranmıştır. Çalışılan 182serumun 179'unda rubella IgG pozitifliği saptanmış ve antikor titreleri 11 IU/mL-1000 IU/mL arasında bulunmuştur.Çalışmadaki yaş grupları incelendiğinde 17-20 yaş arası 87 kişinin86'sında (%98.9); 21-24 yaş arası 57 kişinin 55'inde (%96.5); 25-28 yaş arası 27kişinin tamamında (%100) ve 29-36 yaş arası 11 kişinin tamamında (%100)pozitiflik bulunmuştur. Yaş grupları ile antikor varlığı arasındaki fark istatistikselolarak değerlendirildiğinde ise, sonuç önemsiz bulunmuştur (p>0.05).Köy ve merkez ilçede yaşayanlar arasında rubella IgG antikor varlığıincelendiğinde köyde yaşayan 34 kişinin 33'ünde (%97.1) ve merkez ilçedeyaşayan 148 kişinin 146'sında (%98.6) pozitiflik saptanmıştır. Yerleşim yerleriile antikor varlığı arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz çıkmıştır (p>0.05).Antikor titreleri yaş gruplarında; 17-20 yaş arası ortalama 403,50 IU/mL21-24 yaş arası ortalama 279,68 IU/mL; 25-28 yaş arası ortalama 299,80 IU/mLve 29-36 yaş arası ortalama 185,72 IU/mL olarak bulunmuştur. Yaş gruplarındakiantikor miktarları arasındaki fark istatistiksel olarak değerlendirildiğinde sonuçönemsiz çıkmıştır (p>0.05).Yerleşim yerlerinde antikor titreleri köydeyaşayanlarda ortalama 151,42 IU/mL ve merkez ilçede yaşayanlarda ortalama378,62 IU/mL olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
viiiSUMMARYIn this study, Rubella IgG antibodies of the women in their marriageperiod who were registered in the Provincial Health and Child Center weremeasured by ELISA between February and September in 2004. Analysed 179of the 182 units of serum were found to contain positivity of IgG and theirantibody titrates were between 11IU/mL and -1000 IU/mL.Among age groups in this study, 86 0f 87 people between 17-20 (98.9%);55 of 57 people between 21-24(96.5%); the whole group of 27-year-oldbetween 25-28 (100%) and 11 people between 29-36 had positivity of rubellaIgG antibody. When the difference between age groups and antibody presence,the difference was not significant ( p>0.05).When the presence of Rubella IgG antibody between villagers and citydwellers was compared, 33 of 34 villagers (97.1%) and 146 of 148 of citydwellers (98.6%) were found to have rubella IgG antibody. The differencebetween dwelling places and antibody peresence was found to be insignificantstatistically (p>0.05).The amount of antibody among the age groups was approxtimately foundto be 403.50 IU/mL between 17-20, 279.68 IU/mL between 21-24, 299.80 IU/mLbetween 25-28 and 187.72 IU/mL between 29-36. The differenece of antibodyamounts among the was not significant statistically (p>0.05). The antibodyamounts in dwelling places were approxtimately found to be 151.42 IU/mL forvillagers and 378.62 IU/mL for city dwellers.