Hemşirelerin problem çözme becerilerinin ve etkileyen bazı faktörlerin belirlenmesi
Determination of problem solving skills and effecting factors of nurses
  1. Tez No: 192211
  2. Yazar: EBRU KAYA GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETBu araştırma Sivas ili belediye sınırları içinde yer alan Cumhuriyet Üniversitesi SağlıkHizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Sultan I. İzzettin Keykavus Devlet Hastanesive SSK Hastanesinde çalışan hemşirelerin problem çözme becerilerinin ve etkileyenfaktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmada veriler ?Problem Çözme Envanteri? kullanılarak elde edilmiştir. Verilerindeğerlendirilmesinde iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi ve tukeytesti kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı 0.75 olarak bulunmuştur.Araştırmaya katılan hemşirelerin (N=453) yarısını 25-29 yaş grubunda, %57.6'sınınevli, %40.1'nin lisans mezunu (HYO ve SYO) olduğu saptanırken, %71.1'nin klinikhemşiresi olarak görev yaptığı, %42.4'nün 1-5yıl arasında çalışma deneyimine sahip olduklarıve büyük çoğunluğunun (%72.8)'nin problem çözme süreci ile ilgili eğitim almadıklarısaptanmıştır.İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte 20-24 ve 40 yaş ve üzeri hemşirelerinve evli hemşirelerin problem çözme başarı düzeyleri yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDETERMINATION OF PROBLEM SOLVING SKILLS AND EFFECTINGFACTORS OF NURSESThe aim of this descriptive study was to identfy problem solving skills of nurses whowere working in three major hospitals in Sivas city center.Problem Solving Inventory was used in order to obtain data. Variance analysis, tukeytest, level of significance between means were applied for the evaluation of data. Theİnventories? Cronbach?s alpha was 0.75.Of the nurses who participated the study, 50% were 25-29 age groups, 57% weremarried, 40.1 had a degree, 75.4% were working as a clinical nurses and 42.4% were workingbetween 1-5 years. Majority of the nurses had not received any training on problem solvingprocess.Although there were no statistically significant differences between the age groups andmarrital status in terms of problem solving skills, the nurses who were between 25-29 agegroup and 40 years + and married nurses were better problem solvers.