Ses kısıklığı nedeniyle başvuran ve 24 saatlik pH monitorizasyonunda reflü saptanan hastalarda medikal tedavi sonrasında semptom, fizik muayene ve akustik ses analizi parametrelerindeki değişikliklerin araştırılması
Evaluation of changing in symptoms, physical findings and acoustic voice measurements after medical treatment in patients applied due to hoarseness and diagnosed 'reflux' by 24 hour pH meter
  1. Tez No: 192226
  2. Yazar: FAZİLET ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN NİYAZİ ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET:Bu çalışma, 26.2.2004-1.5.2005 tarihleri arasında çeşitli ses şikayetleri iledeğerlendirilen ve 24 saatlik pH monitorizasyonu sonucunda LFR tanısı konulan 23 hasta (21tanesi kadın, 2 tanesi erkek, ortalama yaş 43.08) ile yapılmıştır.LFR tanısı konulan hastalarda yaşam ve diyet modifikasyonu sonrasında ilk 2 ayyüksek doz uygulanan PP tedavisi hastaların semptomlarını azaltmış fakat tam iyileşme 6aylık tedavi sonrasında olduğu görülmüştür. Bu nedenle antireflü tedavinin 6 aya kadar devametmesi gerektiği düşünüldü.Hastalarda uygulanan medikal tedavinin semptomlar üzerindeki etkisini takip etmektekullanılan RS toplam puanlarının tedavi öncesi ortalaması 20.73 olarak bulunurken, 6 aylıkPP tedavisi sonrasında bu değerin 4.34 olduğu tespit edildi.Hastaların teleskopik larengeal bulgularının değerlendirilmesinde kullanılan RSS'daelde edilen RSS toplam puanlarının ortalaması tedavi öncesi 15.00, tedavinin 2. ayında ise5.21 ve tedavinin 6. ayında ise 1.17 olarak tespit edildi.Hirano kriterleri göz önünde bulundurularak oluşturulan videolarengostroboskopikdeğerlendirme formu incelemesi sonucunda larengeal irritasyon bulgularının 6 ay sonundadüzeldiği tespit edildi.Ses şikayetleri olan LFR hastalarında ses kalitesinde değişikliklerin olduğu ve budeğişikliklerin larengeal irritasyon bulguları ile ilişkili olduğu düşünüldü. Semptom vekiniksel iyileşme ile birlikte hastaların ses kalitesinde de düzelme olduğu, bu düzelmeninakustik ses analizi parametrelerine de yansıdığı bulundu.Sonuç olarak özellikle profesyonel ses kullanıcıları başta olmak üzere LFRhastalarında sık görülen ve yaşam kalitesini ciddi derecede etkileyen reflüye bağlı sesdeğişikliklerinde, tedavi etkinliğinin takibinde objektif ses analizinin etkin ve faydalıolduğunu düşünmekteyiz.III
Özet (Çeviri)
Dr. Fazilet ALTINEVALUATION OF CHANGING IN SYMPTOMS, PHYSICALFINDINGS AND ACOUSTIC VOICE MEASUREMENTS AFTERMEDICAL TREATMENT IN PATIENTS APPLIED DUE TOHOARSENESS AND DIAGNOSED ?REFLUX? BY 24 HOUR PHMETER.SUMMARY:In this study, 23 patients (21 female, 2 male, mean age 43.08) who were evoluatedbetween 26.2.2004-1.5.2005 with some voice problems and diagnosed as ?LaryngopharyngealReflux Disease? by 24 hour pH monitorization were included.In these patients, 2 months treatment with ?Proton Pump Inhibitor? as well as dietaryand lifestyle modification diminished symptoms although complete recovery was seen afterthe end of 6 months treatment together with dietary and lifestyle modification.For documentation of symptoms changing, ?Reflux Symptom Index? was used. Themean value of total scores of patients before treatment was 20.73, after 6 months it wasdecreased to value of 4.34.Telescopic laryngeal findings of patients were evoluated by use of ?Reflux FindingsScore?. The mean value of total scores of patients before treatment were 15.00, after 2 monthstreatment 5,21 and after 6 months treatment 1.17.?Videolaryngostroboscopic Examination Form? was composed by using Hirano?scriterias. After 6 months treatment, it has been estimated that findings of laryngeal irritationdue to reflux improved.In patients with reflux, it was thought that voice problems were related with laryngealirritation. While improvement in symptoms and clinical findings, improvement in voicequality was seen and demonstated by means of aqustical voice analysis parameters.As a result, although it is important especially in patient with professional voice users,voice problems are seen in all patients with reflux disease and effect quality of life. At theend of study, we concluded that objective voice analysis is good tool for follow up thesepatient.