Benign prostat hiperplazisi'nin medikal tedavisinde dutasterid ve terazosinin tek ve kombine kullanımlarının etkinliği
Effectiveness of dutasteride and terazosine use individually or in combination in the medical treatment of benign prostatic hyperplasia
  1. Tez No: 192228
  2. Yazar: AVNİ ZİYAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET___________________________________________________________________________Benign Prostat Hiperplazisi'nin Medikal Tedavisinde Dutasterid ve TerazosininTek ve Kombine Kullanımlarının EtkinliğiDr. Avni ZiyanEskişehir Osmangazi Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı, 26480 Türkiye___________________________________________________________________________BPH'nın semptomatik tedavisinde tek başlarına veya kombine olarak dual 5-alfaredüktaz inhibitörü dutasterid ve alfa-1 adrenerjik reseptör blokeri terazosin'in etkinliklerinindeğerlendirilmesi amaçlandı.Yurtdışı çalışmalarda BPH tedavisinde dutasterid ve terazosinin ayrı ayrıkullanımlarına dair birçok çalışma mevcut olup kombine kullanımlarına dair çalışmasınırlıdır. Ülkemizde ise bu ikisini tek tek veya kombine tedavileri ile kıyaslayan bir çalışmahenüz yayınlanmamıştır.Bu prospektif çalışmaya Mart 2004-Ocak 2006 tarihleri arasında Üroloji polikliniği'nebaşvuran uluslararası prostat semptom skoru (I-PSS) orta ve ciddi derecede semptomatik,maksimal idrar akım hızı (Qmax) 15 ml/s'nin altında, PSA değeri 10ng/ml'den az, totalprostat hacmi (TPV) 30ml. ve üzerinde olan 35 hasta alınarak 3 tedavi grubuna randomizeedildi. Birinci gruba dutasterid, ikinci gruba terazosin, üçüncü gruba da dutasterid ve terazosintedavisi birlikte verildi. Hastaların yaş ortalaması 64.63±8.21 (50-80) yaş idi. Hastalardatedavi öncesinde ve tedavinin 3., 6. ve 12. aylarında I-PSS skoru, serum PSA düzeyi, Qmax,rezidüel idrar volümleri (PVR) ve TPV'leri belirlendi.Her 3 grubun da I-PSS ve Qmax üzerine tedavi boyunca süren olumlu etkisi 12. ayagelindiğinde gruplar arasında anlamlı üstünlük göstermedi. Oniki ay sonunda dutasterid vekombine tedavi gruplarında TPV ve PSA'da anlamlı azalma saptandı. PVR'de ise yalnızcaterazosin grubunda önemli azalma gerçekleşti.Dutasterid ve terazosin tek başlarına ve kombine halde BPH'li hastalarda I-PSS veQmax üzerine benzer derecede etkilidir ve bu etkinlikleri kombine edilmeleri halinde artmaz.____________________________________________________________________Anahtar Sözcükler BPH, dutasterid, terazosin, kombine tedavi
Özet (Çeviri)
SUMMARY___________________________________________________________________________Effectiveness of dutasteride and terazosine use individually or in combination in themedical treatment of benign prostatic hyperplasiaDr. Avni ZiyanEskişehir Osmangazi University School of Medicine Department of Urology, 26480___________________________________________________________________________It was aimed to evaluate the effectiveness of dual 5-alpha reductase inhibitordutasteride and alpha-1-adrenergic-blocker terazosine separetely or in combination in thetreatment of benign prostatic hyperplasia (BPH).Although multiple studies exist abroad on isolated dutasterid or terazosin uses in BPHtreatment, studies taken them in combination are limited. In Turkey, however, there is nopublished study yet comparing effectiveness of these drugs with each other or studying themin combination.Totally 35 patients with a moderate to severe international prostate symptom score(I-PSS), a peak flow rate (Qmax) less than 15 ml/sec, a prostate-spesific antigen (PSA) levellower than 10 ng/ml and a total prostat volume (TPV) equal to or greater than 30 ml, wereenrolled into the study and randomized to 3 treatment groups (dutasteride only, terazosineonly or dutasteride and terazosine combined) subsequently. IPSS, serum PSA level, Qmax,Post-voiding residual (PVR) and TPV determined at the beginning and at 3,6 and 12. monthsof the study.The positive effect on IPSS and Qmax seen in all of the groups along the treatmentperiod did not show a meaningfull difference among the 3 groups at the 12. month. TPV andPSA lowered in a statistically significant manner in the dutasteride and combination groups atthe end of 12. months. PVR decrease was important only in the terazosin group.Dutasteride and terazosin individually or in combination are similarly effective onIPSS and Qmax and their effectiveness will not rise when they are used in combination.____________________________________________________________________Key words BPH, dutasteride, terazosine, combined therapy