Gökkusagı alabalıklarında enterik kızılağız hastalığına karsı yersinia ruckeri serotip I ve polivalan aşıların bağışıklık güçlerinin karşılaştırmalı incelenmeleri
The comparative investigation on the immunological potency of vaccines produced from yersinia ruckeri serotype I and its field strains against enteric redmouth disease in rainbow trout
- Tez No: 192229
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETYersinioz 1950 yılından beri bilinen salmonid balıkların kontagiyöz birhastalığıdır. lk izolasyonundan sonra Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika'da birçokülkeden bildirilmiştir. Hastalık Türkiye'de ilk kez 1990'ların sonunda teşhis edildi(Çağırgan ve Yüreklitürk, 1991). Bu ilk izolasyondan sonrada Türkiye'deki alabalıkçiftliklerinin hemen hemen hepsinde görüldü.Birçok ülkede yersinioz infeksiyonlarından korunmada aşılamalar yapılmaktadır.Bu aşıları uygulamada oral, enjeksiyon, immersiyon, sprey ve anal intubasyon gibibirçok metot rapor edilmiştir (Johnson ve Amend, 1983). Bu metotlardanimmersiyon metotu kolay uygulanabilir olması nedeniyle yaygın olarakkullanılmaktadır.Bu çalışmada saha ve Danimarka Yersinia ruckeri izolatları ve saha enterokokizolatları kullanılarak beş değişik aşı geliştirilmiştir. Bu aşılar sırasıyla A1 referansYersinia ruckeri'den, A2 saha Yersinia ruckeri'den, A3 saha enterokok suşundan,A4 aşısı saha Yersinia ruckeri ve saha enterokok suşlarından, A5 aşısıda referansYersinia ruckeri ve saha enterokok suşlarından hazırlanmıştır. Deneysel aşılamalar6-10 g ağırlığındaki 1250 gökkuşağı alabalığına oral, immersiyon ve injeksiyonmetotlarıyla uygulanmıştır. Oral olarak aşılanan balıklar 70. günde, immersiyonyöntemiyle aşılanan balıklar 28 ve 75. günlerde, injeksiyon yöntemiyle aşılananbalıklar 45 ve 105. günlerde eprüvasyona maruz bırakılmıştır. Ölen balıklar günlükolarak toplanmış ve böbreklerinden reizolasyon yapılmaya çalışılmıştır. Aşılarınetkinlikleri nisbi hayatta kalma yüzdesi olarak isimlendirilen formüle göredeğerlendirildi.Sonuçlar saha izolatının Danimarka izolatı ile karşılaştırıldığında daha iyikoruma sağladığını göstermiştir. Monovalan ve karma aşılarda benzer sonuçlar eldeedilmiştir. Nisbi koruma oranlarına göre injeksiyon aşılama diğer metotlarlakarşılaştırıldığında en iyi korumayı sağlamıştır.Saha enterokok suşundan hazırlanan A3 aşısıda %72.7-100 arasında değişendeğerlerde nisbi koruma sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYYersiniosis is one of the contagious diseases of all salmonid fish and known since1950?s. After the first isolation of the Yersinia ruckeri disease was reported fromseveral countries of America, Europe, Asia and Africa. The disease had diagnosed inTurkey at the end of the 1990 (Çağırgan ve Yüreklitürk, 1991). Since this firstisolation the infection has been found nearly all of the trout farm in Turkey.Vaccinations have been using to prevent ERM infection in many countries.Many methods were reported for ERM vaccination including administration routesof oral, injection, immersion, spray shower, anal intubation (Johnson ve Amend,1983).In this study five different vaccines were developed by using field and Denmarkisolates of Yersinia ruckeri and field isolates of enterococ. The experimentalvaccination was applied by orally, immersion and injection to a total of 1250rainbow trout weighed 6-10 g. Orally vaccinated fish were challenged at 70 day,immersion vaccinated fish were challenged at 28 and 75 days and injectionvaccinated fish were challenged at 45 and 105 days. Dead fish were taken daily andreisolations were tried from the kidneys. Potency of the vaccines were calculatedusing the formula, named relative percentage of survival.The results showed that field isolates provided more protection compared toDenmark isolates. Monovalan and polivalan vaccines provided similar protection.Relative percentage of survival values calculated based on mortalities, it has beendetermined that injection method provided the best protection compared to others.Enterococ vaccine (A3) provided relative protection between %72.7-100.