Gebelerin bebek bakımına ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Identification of pregnant's information level about baby care
- Tez No: 192238
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
GEBELERDE BEBEK BAKIMINA L ŞK N B LG DÜZEYLER N NBEL RLENMESÖZETBu araştırma Kayseri Doğum Evi Hastanesine başvuran anne adaylarının bebek bakımı konusundakibilgi düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kayseri Doğum EviHastanesi gebe polikliniğine başvuran 28. haftasının tamamlamış 665 anne adayı oluşturmaktadır.Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalamaları 25.6±5.3 olup gebelerin %76.1'i ilk okul mezunudur.Anne adaylarının evlenme yaş ortalamaları ise 19.52±3.10 olduğu, %36.5'inin 5-11 yıllık evli olduğugörülmektedir. Anne adaylarının %36.1'nin ilk gebeliklerini 14-19 yaşları arasında yaşamış olduklarıbelirlenmiştir.Anne adaylarının %71.9'u doğum öncesinde eğitim almamış olduğunu, %62.9'u bilgiedinme kaynağı olarak da annesini belirtmiştir. Sağlık personelinden bilgi edinme %27.7 ile oldukçadüşük bir düzeyde bulunmuştur. Kadınların %98.3'ü anne sütünü en iyi besin olarak belirtmiştir. Annesütünün tek başına alınması gereken süre ise %62.4'ü 4-6 ay şeklinde belirtilmiştir. Anne adaylarınınyaşlarına göre bebek bakımına yönelik bilgi puanlar karşılaştırıldığında adölesan yaş (14-24)sınırlarında olan anne adayları 27.92 ± 9.44 gibi oldukça düşük bir puan alırken yaşı 35-44 olanannelerin 34.91 ± 7.87 gibi daha yüksek bir düzeyde bilgiye sahip oldukları belirlenmiştir. Okur -yazar olan anne adayları 25.80±8.48 bilgi puanına sahip iken yüksek okul mezunu olanların bilgipuanı 39.00±14.32 gibi bir düzeyde belirlenmiştir (p:0.000). Anne adaylarının gelir düzeyi, yerleşimyeri , meslek sahibi olmaları , çalışma durumu ve bilgi edinme kaynaklarına göre bilgi puanlarıfarklılık göstermektedir.Doğum öncesi dönemden başlayarak doğum sonu dönemde en az bir yıl süreyle annelere eğitim vedanışmanlık hizmetinin planlı bir biçimde verilmesi, bu amaçla da doğumu hazırlık ve doğum sonubakım sınıflarının oluşturulması önerilmektedir.Anahtar kelimeler : Bebek bakımı, bilgi, gebeler.
Özet (Çeviri)
IDENDIFICATION OF PREGNANT?S INFORMATION LEVEL ABOUT BABY CAREABSTRACTThis research has been carried out among the mother candidates who finished the third trimestry leveland applied to Kayseri Maternity Hospital. The aim is to identify and evaluate candidates? informationlevel about baby care. The mother candidates, applied to Kayseri maternity Hospital and 28th week oftheir pregnancy this research.The average age of pregnants who have participated in this research is 25.61 ± 5.36 and the 76 % ofthem are primary graduated. The general age percentage of mother candidates is 19.52 ± 3.10 and the36.5 % of these women have been married for 5-11 years. 71.9 % of mother candidates have noeducation about baby care before giving birth and 62.9 % of them have showed their mothers as thesource of their information from a health specialist is quite a low rate like 27.7 % 98.3 % of thesewomen have painted out the mother milk as the best nourishment. For the 62.4 % of them, thechildren?s getting only the scores of mother candidates for the questions about baby care in relation totheir ages are compared, the adolescent candidates are in a low rate like 27.92 ± 9.44 ; where as themothers between 35-44 have a higher rate of 34.91 ± 7.87 education level. The candidatesinformation scores which have been identified by their education level are 25.80 ± 8.48 of literate;while 39.00 ± 14.32 of them are high educated (p=0.000). The information scores differ in terms ofcandidates? income, their milieu, having a proficiency and their source of getting information. It issuggested that the mother candidates should be regularly given education and consulting servicebetween the prenatal period and at least one year after the postnatal. For this aim, the departments ofpreparation for giving birth and the care of after birth should be constituted.Key words : Baby care , knowledge , pregnants.