Farklı mesh türleri ve bazı işlemlerden geçirilen meshlere karşı gelişen adezyonların karşılaştırılması
- Tez No: 192241
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ UZUNKÖY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
7. ÖZETİnsizyonel herniler, karında uygulanan cerrahi girişimlerden sonra sık karşılaşılansorunlardan biridir. Görülme sıklığı % 1-14 arasında değişebilmektedir. Abdominal cerrahigirişimlerin komplikasyonu olarak ortaya çıkan insizyonel herniler önemli oranda morbiditeve iş gücü kaybına yol açabilmektedir. Sık görülmeleri ve komplikasyonları nedeniylecerrahinin önemli sorunlarından birini oluştururlar.Bu çalışmada farklı mesh türleri ve değişik işlemlerden geçirilen polipropilen meshlerinpostoperatif adezyon oluşturma oranlarının karşılaştırılması ve en uygun mesh materyalininaraştırılması amaçlanmaktadır.İnsizyonel hernilerin prostetik materyallerle onarımı sonrası postoperatif dönemde ciddiadezyonlar görülebilir. Adezyonlar intestinal obstrüksiyon ve enterokütanöz fistüllere nedenolmaktadır. Bu komplikasyonlar morbiditeyi artırmaktadır.Bu çalışmada aynı yerden temin edilen ve ağırlıkları 180-220 gram arasında değişen 70adet Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. 70 adet rat rasgele 10'arlı yedi gruba ayrıldı. Sterilteknik kullanılarak yaklaşık 3 cm lik orta hat insizyonu ile her iki tarafta cilt dokusu, kas vefasya tabakasından dekole edilerek cilt flepleri oluşturuldu. Karın ön duvarında orta hatta 2x2cm'lik her iki rektus kasını içine alan karın ön duvarı (kas, faysa ve periton ) tam kat olarakçıkartılarak insizyonel herni modeli oluşturuldu. Karın boşluğunda periton altına; I.grubaprolen mesh, II.gruba hint yağlı prolen mesh, III gruba, vazelinli prolen mesh, IV gruba,zeytinyağlı prolen mesh, V gruba, furacinli prolen mesh, VI.gruba sepramesh gruba, VII.gruba dual mesh sütüre edildi. Her gruptaki ratların karın insizyonları 2/0 ipek ile kontinüolarak kapatıldı. Ratlar, 30 gün sonra sakrifize edilip, relaparatomi yapıldıktan sonraadezyonlar Modifiye Diamond Skalasına göre derecelendirildi.Adezyon oluşumu bakımından değerlendirildiğinde, dual ve sepramesh grubuna aitratlarda yapışıklığın çok az, zeytin yağlı prolen mesh grubunda ise adezyonların ise yoğun biradezyon olduğu ve bu adezyonlar keskin disseksiyon ile ayrılabilen yapışıkların olduğugörüldü. Oluşan yapışıklar özellikle sütür hattında yer almaktaydı. Hint yağlı propilen meshgrubundaki adezyonlar prolen mesh grubuna göre anlamlı oranda daha azdı.Sonuç olarak dual ve seprameshlerin propilen meshlere oranla, hintyağı ve vazelinliprolen meshlerin sade prolen meshlere göre daha az adezyon yapma özellliğinde sahipoldukları kanaaitine varıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYİncisianal hernias are one of the common problems seen after abdominal surgicalinterventions. It prevalence varies from 2 % to 11 % in different sources. Incisional herniasthose are seen after abdominal surgical interventions as a complication, result in importantmorbidity and work day loss. Because they seen so often and because of their complications,that was one of the main problems of the surgeries.The aim of this study is to compare the adhesion production of propylene meshes that isapplied with various substances and different mesh types at postoperative and to investigatefor the most proper mesh material.Incisional hernias those repaired by prostatic materials may present with serious adhesionspostoperatively. And these adhesions result in intestinal obstructions and entercutaneousfistuls. These complications increase the morbidity.In this study we used 70 Wistor Albino type rats those obtained from the same place andweighing blus 180 to 220 grams. Those 70 rats are randomly divided into 7 groups. Weentered into abdominal cavities with 3 cm midline incisions by using sterile technigues. Useplaced prolen mesh, indianoiled prolen mesh, vaselined prolen mesh, olive oiled prolen mesh,furacin treated prolen mesh and sepramesh to the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, and 7th groupsrespectively under the peritoneal layer.At each group, abdominal incisions of the rats are closed continously by 2/0 silk. After 30days, we sacrificed the rats and we made relaparotomy. Adhesions are graded according toModified Diamond Scale.When we compare the results of seven groups, in aspect of adhesions, adhesions werevery few in dual and sepmesh groups but at high amounts in olive oiled prolen mesh group, inolive oiled prolen mesh group, adhesions were mostly dense and could be seperated by sharpdissections.These adhesions were especially at the suture line. Adhesions those at the Indian oiledprolene mesh group were less then those at the prolene mesh group significantly.As a result we had an opinlon that dual and seprameshles have less adhesive characterthan propylene meshes and indiaoiled and vaselined prolene meshes have less adhesivecharacter than pure prolene meshes.