Tavşanlarda willis poligonun anatomisi
Anatomy of the circulus arteriosus cerebri in rabbits
  1. Tez No: 192249
  2. Yazar: ÇİĞDEM HACER PEKOK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KENAN AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
TAVŞANLARDA WILLIS POLIGONU'NUN ANATOM SÖZETTavşanlar deney hayvanı olarak araştırma merkezlerinde kullanılmaktadır. Bu hayvanınanatomisinin iyi bilinmesi gereklidir. Yapmış olduğumuz incelemede tavşanların willispoligonu anatomisini aydınlatan çok az sayıda yayına rastladık. Bu konuyuaydınlatmayı amaçladık. Araştırmamızda kullanılan 15 adet erişkin erkek Beyaz YeniZelanda tavşanında willis poligonu plastik enjeksiyon ve korozyon yöntemi ileincelendi. Ascendens aortae'den basınçla enjekte edilen paledent 20'nin damar içindekatılaşmasından sonra, etüvde NaOH içinde yumuşak dokuları eritilerek damarlarınmodeli çıkarıldı. Çıkarılan modelin resimleri çekilip incelendi. Araştırmamızınsonucunda tavşanların willis poligonu anatomisinin aşağıdaki gibi olduğu tesbit edildi;Tavşanlarda a. cerebri anterior'lar (rostralis) birbirleri ile birleşerek a.cerebrimediana'yı (median cerebral arter) oluşturmaktadır(14/15). A. cerebri mediana tekrar a.callosa'lara ayrılmaktadır. A. callosa'lar a. cerebri anterior'ların görevini yapmaktadır.Tavşanlarda A. communicans anterior yoktur. A. communicans posterior ile a. cerebrimedia arasındaki a. carotis interna parçası willis poligonu'nun yapısına katılmaktadır.A. cerebelli anterior (rostralis)'lar a. basillaris'in son uç dalı olan a. cerebri posterior(caudalis)'lardan çıkmaktadır. A. cerebri anterior'un haricindeki willis poligonunuoluşturan damarlardan a. cerebri media, a. cerebri posterior ve a. cerebelli superior'unsayılarının çoğunlukla birden fazla olduğu tesbit edilmiştir. Bu tanımlara uymayan çokaz sayıda varyasyona rastlanmıştır. Tavşanların willis poligonu insan ve maymunabenzemezken diğer hayvanlardan bazılarına tam, bazılarına ise kısmen benzerlikgöstermektedir. Bulgularımız literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Willis poligonu, A. cerebri rostralis, A. cerebri media, A.communicans caudalis
Özet (Çeviri)
ANATOMY OF CIRCULUS ARTERIOSUS CEREBRI IN RABBITSABSTRACTRabits are used in laboratories as an experimental animal. So; we have to know theiranatomy vey well. In our study we can find a few broadcast about willis polygon. Our aim isto enlightment this matter. In our study 15 mature male white New Zeallander rabits areinvestigated by willis polygon plastic injection and corrosion tecniques. Pladent 20 is injectedfrom Ascends aortae and after it is solified, soft tissue is dissolved in etüv NaOH. Themodels of vessels are optained. Photographs of the models are taken and studied. The resultsof our study as follows; a. cerebri anteriors (rostralis) are combined together and establishedcerebral artery (14-15) Median cerebral arter again divided in a. callosas. A. callosas makeanterior?s work.There isn?t any a.comminicans anteriors in rabits. Carotis interna part ; whichis between communicans posterior and cerebri media, is participated willis polygonconstruction.A cerebelli anterior ( caudalis) are arised from the last branch of a. cerebriposterior. Except from a cerebri anterior ,the numbers of a cerebri posterior and cerebellisuperior?s are more than one in willis polygon. We meet few variation which doesn?t fit thisdefination. Willis polygon of rabits doesn?t resemble human and monkeys, but is is the sameas some other animals. Our findings are discussed by the data of literature.Key Words : Willis polygon, A cerebri rostralis, A cerebri media, A communicans caudalis