Tavşanlarda hidroklorik asitle oluşturulan akut akciğer hasarında prone pozisyonu ve intratrakeal Prostaglandin E1'in etkinliği
The Efficacy of prone position and intratracheal prostaglandin E1 in a acute lung injury model induced by hydrochloric acid in healthy rabbits
- Tez No: 115806
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, sağlıklı tavşanlarda HC1 ile oluşturulan ALI modelinde, PP ve intratrakeal instillasyon yöntemiyle uygulanan PGEı'in ayrı ayrı kullanımlarının yanı sıra PP ile birlikte PGEı kullanımının koruyucu ve tedavi edici rolünü araştırmaktır. Yeni Zelanda tipi 32 adet albino tavşan, 50 mg/kg İM. ketamin-hidroklorür ile anestetize edilip trakeostomileri açıldı. Atraküryum besilat İM. 0.5 mg/kg verilerek kürarize edildikten sonra, 3 saat boyunca akciğer koruyucu mekanik ventilasyon uygulandı. Stabil olduktan sonra tavşanlara 0.1 N HCI 2mL İT verilerek ALI oluşturuldu. Beş dakika sonra tavşanlar rastgele 4 gruba ayrıldı (n=8), 1. gruba: SP, 2. gruba: PP (çalışmanın sonuna kadar uygulandı), 3. gruba: SP+PGEı, 5ug/kg İT bolus, 4.gruba: PP+PGEı İT. 5 ug/kg bolus uygulandı. Ventilator parametreleri: basınç kontrollü mod, FİO2 =1.0, PEEP=5 cmT^O, (î/E)=l/2, PS=13 cmH2O ve solunum frekansı başlangıç PaCÛ2 değeri 35-45 mmHg arasında olacak şekilde ayarlandı. Basınçların ölçümleri esnasında aynı parametrelerle volüm kontrollü moda geçildi. İdame sıvısı olarak 10 mL/kg/saat hızıyla % 0.9 NaCl verildi. Anestezi idamesi 10 mg/kg/saat ketamin hidroklorür infüzyonu ile sağlandı. Çalışmanın başlangıç, 30, 60,120 ve 180. dk'larmda ortalama arter basınçları (OAB) ve kalp atım hızlan (KAH) ile Ppeak, Pmean, Ppause ve kompliyans değerleri ölçüldü. Çalışmanın başlangıcında ve 180. dk'larmda arter kan gazlan (AKG), Hct ve gronülosit için usulüne uygun kan örnekleri alındı. Ayrıca AKG örneği HCI uygulamasından sonraki 15.dk'da.(çalışmanın 30. dk'sı) tekrarlandı. Çalışmanın sonunda tavşamlar sakrifıye edildi. Sternotomi yapılarak sağ akciğerleri histopatolojik inceleme için %10 formaldehit solüsyonunda saklandı ve sonrasında ışık mikroskobu ile incelendi. 64Gruplar kendi içinde Wilcoxon testi ile karşılaştırıldı. Grupların birbiri ile karşılaştırılmasında nonparametrik Kruskal-Wallis testi, ikili karşılaştırmalarda Mann Withney-U testi kullanıldı. Grupların hepsinde PaÛ2 ve pH düştü. Bu düşüş, PGEı uygulamadığımız l.ve 2, grupta 180.dk'da daha fazlaydı. Havayolu basınçları grupların hepsinde artmışken, PGEı uygulanan gruplarda bu artış daha azdı. Kompliyans ise 1. 2. ve 4. grupta düşerken 3. grupta değişmedi. PaCC>2, HCO3, OAB, KAH değerlerinde gruplar arasında çok belirgin değişiklikler olmadı. Histopatolojik olarak ise en fazla hasar sadece SP uygulanan 1. grupta idi. En az hasar ise 4. grupta bulunuyordu. Tüm verilere bakıldığında havayolu basınçlarının en az arttığı, kompliyansın en az düştüğü, oksijenlenmenin daha iyi olduğu, histopatolojik olarak da hasarın en az olduğu, PP'nin PGEı instillasyonu ile birlikte kullanıldığı 4. gruptur. PP'nin ALI/ARDS tedavisinde faydalı etkileri birçok çalışmada gösterilmiştir. Yine PGEı'le ilgili çalışmalarda daİV uygulandığında erken dönemde santiarı arttırarak oksijenlenmeyi kötüleştirdiği, fakat aerosol şeklinde ÎT uygulandığında oksijenlenmeyi düzelttiği gösterilmiştir. Çalışmamızda PP ve PGEı 'i birlikte uyguladığımız grupta, her ikisinin de birbirini olumlu yönde etkilediğini ve akciğerlerde daha az hasar oluştuğunu düşünmekteyiz. Özellikle PGEı'in havayolu basınçlarına etkisi tartışmalı olsada genelde değişmediği söylenmektedir. Biz ise muhtemelen PGEı İT uyguladığımız için havayolu basınçlarındaki artışı azalttığım gördük. Bu durum statik kompliyansa da yansıdı. İntra trakeal 2 mL/kg 0,1N HC1 instillasyonu ile sadece PP uyguladığımız ikinci grupta sadece SP uyguladığımız gruba benzer şekilde kötüleşme görmemize rağmen histopatolojik açıdan daha iyiydi (Resim 3). Sadece PGEı uyguladığımız üçüncü grupta arter kan gazının, hava yolu basınçlarının ve kompliyans değerlerinin, kontrol ve PP'li 65gruba göre anlamlı derecede iyileştiğini gördük. PGEı ve PP'nin beraber uygulandığı dördüncü grup ise arter kan gazı, hava yolu basınçları ve kompliyansta iyileşme ile beraber en az histopatolojik değişikliklerin oluştuğu gruptu (Resim 6). Sonuç olarak PP ve PGEı 'i birlikte uyguladığımız grupta, her ikisinin de birbirini olumlu yönde etkilediğini ve akciğerlerde daha az hasar oluştuğunu düşünmekteyiz. 66
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The efficacy of prone position and intratracheal Prostagabidin Ei, in an acute lung injury model induced by hydrochloric acid in healthy rabbits. The objective of our study is to investigate the protective and therapeutic effects of prone position (PP) and intratracheal (IT) instillation of PGEi by themselves and in combination in an acute lung injury (ALI) model induced by HC1 in healthy rabbits. 32 albino New Zealand rabbits were anesthetized by 50 mg/kg of ketamine- hydrochloride and tracheotomies were performed. Atracurium besilate were applied to curarize the rabbits and lung protective mechanical ventilation was done for 3 hours. After stabilisation 2mL of 0.1 N of HC1 was applied to the rabbits to induce ALL After 5 minutes the rabbits were randomly arrenged into 4 groups (n=8); group 1 : supine position (SP), group 2: PP (applied untill the end of the study), group 3: SP+PGEi, 5 ug/ kg IT. bolus, group 4: PP+ PGEi IT. 5 ug /kg bolus. Ventilator parameters were: pressure control mode, FiO2=1.0, PEEP=5 cm H2O, (İ/E)=l/2, PS=13 cmH20 and respiration starting PaC02 level 35-45 mmHg. During pressure measurements the mode is switched to volume control with the same parameters. Maintenance fluid was 0.09% NaCl solution infused with a rate of 10 mL/kg/hour. The maintenance of the anesthesia was carried out with infusion of 10 mg/kg/hour ketamine-hydrochloride. Mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), Ppeak, Pmean, Ppause and compliance was measured at the start of the experiment and 30, 60, 120, 180 minutes after the start. Blood samples were drawn to evaluate arterial blood gases (ABG), Hct and granulocytes at the start and 180th minute. Adittionally ABG were evaluated 15 minutes after the application of HC1 (30 minutes after the start 67of the experiment). The rabbits were sacrified at the end of the experiment. Right lungs were taken by sternotomy and stored in 1 0% formaldehyde solution and inspected under light microscopy. The groups were compared among themselves, using Wilcoxon test. The groups were compared with each other, using nonparametric Kruskal-Wallis test, and comparisons between two groups were carried out by using Mann-Whitney-U test. In all groups PaOî and pH has decreased. This decrease was above 180 min. in groups 1 and 2, the groups to whom we did not apply PGEi. the airway pressures has increased in all groups, but more in groups to whom PGEi was applied. Compliance decreased in groups 1,2, and 4 but not in group 3. PaCOî, HCO3, MAP, HR did not differ significantly among the groups. Histopathologically the group with the most damage was group 1. The least damage was in group 4. When all the parameters were reviewed the group with the least airway pressure increase, the best oxygensation, the least histopathologic damage was in group 4 to whom PP and PGEi were applied. The beneficial effects of PP in ALI/ARDS treatment was demonstrated in many studies. Some studies show that PGEi worsens the oxygenation by increasing shunts when applied IV, but increases oxygenisation when used it as aerosol. We believe that PP and PGEi effect each other in a positive way and help to achieve less damage in the lungs. Especially PGEi has doubtful effects on airway pressures but generally accepted as having no difference. In our study we observed decrease in airway pressures probably because of it application. This situation reflected to static compliances. In the group with only PP application after 2 mL/kg 0.1N HC1 instillation intratracheally, the parameters were not different with th group with only SP, but the lung damage was slightly less histopathologically. Third group with only it PGEi treatment 68had better arterial blood gas values, airway pressures and compliance compared with the control and PP groups. The group with PP and PGEi treatment had the best arterial blood gas values, airway pressures, compliance and the least histopathologic damage. As the result PP and PGEi effect each other in a positive way and help to achieve the least damage in the lungs. 69