Aprotinin'in deneysel aortik iskemi reperfüzyon modelinde böbrek hasarı üzerine etkisi.
The effect of Aprotinin on renal injury in the model of experimental aortic ischemia-reperfusion.
  1. Tez No: 192303
  2. Yazar: MURAT KARABİGA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN OKUTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmanın amacı, rat infrarenal abdominal aortasında oklüzyon-reperfüzyonsonrası, böbreklerde oluşan iskemi-reperfüzyon hasarına aprotininin etkisini araştırmaktır.Materyal ve Metod: Yirmi dört adet Wistar-Albino rat rast gele ve eşit sayıda (n = 8) olaraküç gruba ayrıldı. Kontrol grubunda (kontrol) (n=8) laparotomi ve infrarenal abdominal aortadisseksiyonu yapıldı ama oklüzyon uygulanmadı. Aortik iskemi-reperfüzyon (A R) grubunda(n=8) infrarenal abdominal aorta disseksiyonu yapıldı, infrarenal aortaya kros-klempkonularak 30 dakika iskemi ve kros-klemp kaldırılarak 60 dakika reperfüzyon uygulandı.A R+Aprotinin grubunda (n=8) infrarenal aortaya kros-klemp konularak 30 dakika iskemi vekros-klemp kaldırılarak 60 dakika reperfüzyon uygulandı, kros-klemp kaldırılmadan 5 dakikaönce 40 000 K Ü/Kg dozunda aprotinin intravenöz bolus olarak verildi. Böbreklerin dokuenzim düzeyleri ve histopatolojik inceleme için çıkartıldı. Böbrek dokularında malondialdehit(MDA), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT) ve glutatyon peroksidaz (Gprx) düzeyleriölçüldü. Ayrıca böbrek glomerül, tübülüs ve interstisyumundaki değişiklikler histopatolojikolarak incelendi.Sonuçlar: A R grubundaki MDA ve SOD doku düzeyleri kontrol grubundaki düzeylere göreanlamlı derecede yüksek bulundu (p < 0.05). A R+Aprotinin grubundaki MDA ve SOD dokudüzeylerinde ise A R grubundaki düzeylere göre anlamlı olarak düşüktü (p < 0.05). Ancak,her bir gruba ait KAT ve Gprx doku düzeyleri birbiri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarakanlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPurpose: The purpose of the present study was to examine the effect of aprotinin onischemia-reperfusion injury in kidney after occlusion-reperfusion of infrarenal abdominalaorta in rat.Material and Methods: Twenty four Wistar-Albino rats were randomized in equal numbers(eight per group) into three groups. Control group (control) underwent laparotomy anddissection of the IAA without occlusion. Aortic ischemia reperfusion (AIR) group underwentdissection of the IAA, and then ischemia and reperfusion were done by clamping of the IAAfor 30 min and declamping of the IAA for 60 min, respectively. AIR + Aprotinin groupunderwent ischemia and reperfusion by clamping of the IAA for 30 min and declamping ofthe IAA for 60 min, respectively, and intravenous aprotinin 40 000 KIU/Kg was given 5 minbefore declamping of the IAA. The kidneys were removed for the tissue levels of enzymesand histopatological examination. Kidney tissue levels of malondialdeyde (MDA), superoxidedismutase (SOD), catalase (CAT) and glutation peroxidase (Gprx) were measured.Histopatological changes in the kidney glomerulus, tubulus and interstitium were alsoexamined.Results: The tissue levels of MDA and SOD in the A R group were significantly higher thanthe levels in the control group (p < 0.05). The tissue levels of MDA and SOD in theA R+Aprotinin group were significantly lower than the levels in the AIR group (p < 0.05).However, when the tissue levels of CAT and Gprx of each group were compared, there wasno found statisticaly significant difference. Histopatological examination showed that theparameters of focal necrosis in glomerulus, dilatation of Bowman?s capsule, degeneration oftubular epithelium, necrosis in tubular epithelium, tubular dilatation, interstitial inflammatoryinfiltration and congestion of blood vessels in the AIR group were significantly higher than thecontrol group (p < 0.05).