KOAH akut atağında farklı steroid dozlarının solunum fonksiyonları, arter kan gazı, dispne skalası, efor kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of different steroid dosages on pulmonary functions, arterial blood gases, dsypnea scale, exercises capacity and health quality of life at COPD exacerbations.
- Tez No: 192304
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNİRE GÖKIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
527. ÖZETAmaç:Bu çalışmada kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) akut atağında 1mg/kg/gün ve 2 mg/kg/gün prednizolon tedavilerinin arter kan gazına, solunumfonksiyonlarına, dispne skoruna ve uzun dönemde yaşam kalitesine olan etkilerikarşılaştırıldı.Gereç ve Yöntem:Ağır veya çok ağır KOAH atağı ile başvuran 32 hastaya, kombine kısa etkiliβ2 agonist-ipratropiyum bromür nebül tedavisi, teofilin, mukolitik, antibiyotik veoksijen tedavilerine ek olarak rastgele 1 mg/kg/gün, (n=16) veya 2 mg/kg/gün,n=(16) metilprednizolon tedavisi başlandı. Steroid dozları her iki grupta da kademeliolarak azaltılıp 10 günde kesildi.Her iki tedavi grubunda 0, 12, 24, 36, 48. saatler, 3, 5 ve 10. günde arter kangazları alındı. Başlangıçta, tedavi süresince 3. ve 10. günde ve 3. ayda solunumfonksiyon testleri yapıldı. Başlangıçta, tedavi süresince 3. ve 10. günde Borg dispneskorları kaydedildi. Başlangıçta ve 3. ayda SGRQ skorları kaydedildi; taburcu anındave 3. ayda ise 6 dakika yürüyüş testi yapıldı.Bulgular:Her iki grupta 0, 12, 24, 36, 48. saatler, 3, 5 ve 10. günde alınan oksijensizkan gazlarında tedavi süresi uzadıkça PaO2'de ve pH'da artış, PaCO2'de düşüşolduğu görüldü. Ancak, her iki grupta aynı saatte alınan kan gazı değerlerinin hiçbirparametresinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).Tedavi sonunda Borg dispne skoru iki grupta da azalmıştı, ancak iki gruparasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Yine tedavi sonunda her iki grupta daFEV1 ve FVC düzeylerinde ml. ve yüzde olarak artış görüldü, ancak istatistikselolarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).Üçüncü ayda yapılan SGRQ anketi ile yatış sırasında yapılan anketlerkarşılaştırıldığında semptom, aktivite, etkilenme ve total skorlar arasında istatistikselolarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05).53Taburcu anında 6 dakika yürüyüş mesafesi açısından gruplar arasındaanlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05).Yüksek doz steroid alan 2 hastada açlık kan şekeri, 1 hastada da tokluk kanşekeri yüksek saptandı.Sonuç:Çalışmamızda akut KOAH atağının tedavisinde yüksek doz steroidin düşükdüz steroide göre avantaj sağlamadığı ve yan etkisinin daha fazla olduğugösterilmiştir. 1 mg/kg/gün ve 2 mg/kg/gün dozunda uygulanan steroidin solunumfonksiyonları, dispne skoru, yaşam kalitesi ve arter kan gazları üzerine etki açısındanfarklı olmadığı gösterilmekle birlikte, GOLD rehberinin önerdiği 30-40 mgprednizon dozunun da değerlendirildiği daha geniş katılımlı çalışmalara ihtiyaçvardır.
Özet (Çeviri)
548. SUMMARYAims:İn this study, effects of 1 mg/kg/day versus 2 mg/kg/day prednisolone onblood gas analysis respiratory functions, dyspnea score and long-term quality of lifehas been compared in patients with acute attack of chronic obstructive pulmonarydisease (COPD).Material- methotds:A total of 32 patients presenting with acute severe or very-severe COPDattack were included. Patients were randomized to receive 1 mg/kg/day (n=16) or 2mg/kg/day (n=16) prednisolone, in addition to combined short acting β2-agonist,ipratropiumbromide nebulised therapy, theophilline, mucolityc, antibiotic andoxygen treatment. The dosage of steroid has been decreased gradually and weaned ofat day 10.Blood was drawn at the baseline, at 12-, 24-, 36-, 48-hour, at 3-, 5- and at 10-day of the treatment for blood gas analysis. Baseline, 3- and 10-day and 3-monthrespiratory functions were performed. Baseline, 3- and 10-day Borg dyspnea scoreswere recorded. Baseline and 3- month SGRQ scores were recorded. A 6-minute walktest was performed at discharge and at 3-month.Results:İn the both groups, an increase in PaO2 and pH, and a decrease in PaCO2 wasobserved as the duration of the treatment increased. However, no statisticaldifferences were found between the two-groups with regard to any parameters of theblood gas analysis in the blood drawn at the same time frame (all p>0.05)At the end of the treatment, Borg dyspnea score were decreased in the bothgroups. However, no significant difference was observed between the groups(p>0.05).When we compared the 3-month SGRQ with the baseline questionnaire, nostatistically significant differences were observed with respect to symptom, activity,55impact or total scores (all p>0.05). At the end of the treatment, FEV1 and FVC werealso increased compared to baseline, however no statistical difference was observedbetween the groups (both p>0.05).No difference was found between the groups with respect to 6-minute walktest performed at discharge (p>0.05).High-dose steroid increased fasting blood glucose in 2 patients and post-prandial 2-hour blood glucose in 1 patient.Conclusion:Our results indicate that, high dose steroid shows no advantage over low dosesteroid and it might increase side effect rates. Although we have shown that 1mg/kg/day versus 2 mg/kg/day steroid had no different effects on respiratoryfunctions, dyspnea score, quality of life or blood gas analysis. However, large-scalestudies evaluating also 30-40 mg prednisolone suggested by GOLD guide-line arerequired.