Kedilerde kastrasyon operasyonunda intratestiküler uygulanan lidokain ve bupivakainin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of intratesticular lidocaine and bupivacaine during castration in cats
- Tez No: 777500
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ELMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada kedilerde kastrasyon operasyonunda intratestiküler uygulanan lidokain ve bupivakainin etkinliğinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. 20 kedi ırk ve yaş ayrımına bakılmaksızın iki gruba ayrılarak sedasyon amacıyla 80 mikrogram/kg medetomidin enjeksiyonu uygulandı. İlk gruba 4 mg/kg lidokain ikinci gruba 1 mg/kg bupivakain her iki testise eşit miktarda intratestiküler olarak enjekte edildi. Rutin yöntemlerle yapılan operasyonda hayvanların ensizyona ve funikulusspermaticusun çekilmesine verdiği tepkiler kaydedildi. Operasyon bittikten sonra hayvanlara atipamezol uygulanarak uyandırıldı ve 6 saat boyunca yarım saat aralıklarla hayvanların nabız sayıları, solunum sayıları ve ağrı skorları değerlendirilmeye alındı. Ağrı skorlarını değerlendirmek amacıyla UNESP-Botucatu kedi ağrı skalası, Grimace kedi ağrı skalası ve Glasgow kedi ağrı skalası kullanıldı. Grimace ve Glasgow ağrı skorunda postoperatif 150.dk ve 180.dk'da ki değerlendirmede gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p< 0.05). Botucatu ağrı skorunda 60.dk, 90.dk, 150.dk, 180.dk, 300.dk ve 330.dk'da ki değerlendirmede gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p< 0.05). Nabız ve solunum değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark belirlenmedi (p > 0.05). Sonuç olarak etki süresinin uzun olması nedeni ile bupivakainin uzun süren cerrahi işlemler ve postoperatif analjezide lidokaine tercih edilmesinin daha uygun olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effectiveness of intratesticularly administered lidocaine and bupivacaine in castration in cats. 20 cats were divided into two groups regardless of breed and age. 80 microgram/kg medetomidine injection was administered for sedation. 4 mg/kg lidocaine and 1 mg/kg bupivacaine were injected intratesticularly in lidocaine and bupivacaine groups respectively. Castration operation was performed with routine methods. The reactions of the animals to the incision and the extraction of the funiculus spermaticus were recorded. After the operation, the animals were awakened by atipamezole. The pulse rate, respiratory rate and pain scores of the animals were evaluated for 6 hours at half-hour intervals. UNESP-Botucatu cat pain scale, Grimace cat pain scale and Glasgow cat pain scale were used to evaluate pain scores. A statistically significant difference was found between the groups in Grimace and Glasgow pain scores at the 150th min. and 180th min. postoperative evaluations (p < 0.05). A statistically significant difference was found between the groups in Botucatu pain score at the 60th, 90th, 150th, 180th, 300th and 330th min. evaluation times (p < 0.05). No statistically significant difference was found in the pulse and respiration values (p > 0.05). As a result, it was determined that bupivacaine should be preferred to lidocaine for long-lasting surgical procedures and postoperative analgesia due to its long duration of action.