Başkent Üniversitesi Hastanesi çalışanlarının mesleksel risk faktörleri ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of behaviours and occupational risk factors of Baskent University Hospital employees.
- Tez No: 192326
- Danışmanlar: PROF.DR. H. SEVAL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETSağlık çalışanları 24 saat hizmet veren ve vardiyalı sistemle çalışan bir gruptur.Çalışma ortamında sağlık hizmeti sunarken sağlığına direk ve dolaylı etki eden riskleremaruz kalır. Bu risklerin süresi ve şiddeti önemlidir. Sağlık çalışanları çalışmaortamında enfeksiyon, radyasyon, fiziksel ve ruhsal açıdan risk altındadır. Bu risklerinbazıları çalışma ortamından kaynaklandığı gibi bireysel yapılan yanlış davranışlarsonucu da iş kazası olarak ortaya çıkabilmektedir. Sağlık çalışanı riskler konusundakibilgisi, dikkati ve uygun davranışı risklere maruz kalmasına etki eden önemlifaktörlerdir.Bazı riskler sonucu oluşan tıbbi sorunlar tedavi edilebilir olmasına rağmen bazıhastalıkların tedavisi de günümüzde mümkün değildir. Sağlık çalışanların risklerlekarşılaşması ve oluşan sorunlar bireyin normal süresine ve yaşam kalitesini olumsuzetkilemektedir.Başkent Üniversitesine bağlı Ankara Hastanesi ile Adana, Alanya ve KonyaUygulama ve Araştırma Merkezilerinde çalışan hemşire ve teknisyenlerin mesleklerrisklerini belirlemek, alınan tedbirleri tanımlamak ve sorunları tespit etmek için butanımlayıcı araştırma düzenlenmiştir.Mayıs 2005-Haziran 2006 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada hastanenin 6ayrı bölümünde çalışan 1002 personel evren olarak kabul edilmiş ve 701 sağlıkçalışanına (%70.1) ulaşılmıştır. 41 sorudan oluşan anket yardımıyla çalışanlarıntanımlayıcı bilgileri mesleksel risklerine ait bilgi düzeyleri, tutum ve davranışları ilemaruz kaldıkları riskler çalıştıkları bölümlere göre tespit edilmiş ve değerlendirilmiştir.Araştırmada cevap verenlerin %45,6'sı kadın, %55,4'ü erkektir. %9,85'iortaokul, %42,80'i lise, %25,58'i ön lisans, %20,96'sı lisans, %0,59'u yüksek lisansmezunudur.Ankete katılanların %70,3'ü uykusuzluk, %71,2'si yorgunluk, %53,2'si stress%48,7'si varis şikayetlerinden bahsetmektedir. Koruyucu olarak %98,2'si eldivenkullanmaktadır. %53,4'ü hasta ile çalışma esnasında stresle karşı karşıyadır. %65,4'üpsikolojik yıpranmadan bahsetmektedir. %92,3'ü hepatit-B nin aşılamasını bilmektedir.%60,4'ü hepatit-B aşısını yaptırmıştır. %80,7'si enjektör batması riski ile karşı karşıyakaldığını bilmektedir. Acil polikliniklerde çalışanların %85'i sözel şiddetle karşı karşıyakalmaktadır.Başkent Üniversitesi Sağlık Kuruluşlarında çalışanlarda mesleksel riskfaktörlerine karşı bilgi düzeyleri, sağlık risklerine karşı davranışları yüksek düzeydeolmasına karşın kurum olarak koruyucu ve bilgilendirme en üst seviyede olmasınarağmen eğitim verilmeli ve periyodik olarak takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMedical personel works by shift system and serves 24 hours a day. While servingmedical transactions medical labor force undergoes either direct or indirect risky factorswhice are hazardous to their health. Duration and severity of those risks are important.Medical personel is open to the risks of infection, radiation, all sorts of and mentalillnesses . Some of those risks arise from the enviroment of working place, yet theothers are result from mis behaviors as industrial accidents. Some of the medicalquestions arising from efore mentioned risks may be treated yet some are not curable.Althought some of these risk can be threatable, the others can not be threatable now adays. Medical personel is under risk of bad quality of life and short survive.This study aimed at the occupational risks of nurses and technicians, to defineprecautions among the workers of Başkent University Ankara Adana Alanya and KonyaHospital.Quality of life of medical personel in bad and their span of life is short too. Thisdescriptive study aims at pointing out occupational risks for nurses and tecnicians anddefining necessary precoutions. The study population was consisted of 1002 healthworker and the sample size was calculated as 701 between the date of May-2005-June2006 (70,1%) health worker. The questioniare consisted 41 questions which wasdeternined the lavel of knowledge the occupational risks of health workers, the atlitudeand behaviours of workers, also exposures of risks the departmans. Among those,45,6% were female, 55,4% were male, and educational status; 9,85% secondary school,42,80% high school, 25,58% undergraduate, 20,96% graduate, 0,59% postgraduate.They complains were 70,3% insomnia, 71,2% fatique, 53,2% stress, 48,7% varicosis.They use 98,2% glove to as protect themselves. 53,4% of those under stress whileworking and 65,4% has psychological â¦., %92,3 know about hepatitis B vaccinationand 60,4% vaccinated against hepatitis B, and 80,7% were under the risk of ( enjektörbatması) 85% of Emergency room personnel encounter verbal violence.Although Başkent university worker?s knowledge of occupational risk is satisfactory,education and follow up is needed.