Tükenmişlik sendromu, hasta yakınlarının yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi ve etkileyen faktörler
Burn-out syndrome, evaluation of patients relatives qualities of life and determination of influential factors
- Tez No: 192327
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE SEVAL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETKronik hastalıklarda aile etmenlerinin önemli bir kısmı ?Expressed Emotion?(Duygu Dışavurumu-DD) kavramı ile incelenmektedir. Bu çalışmada hasta vehasta yakınlarının duygu dışavurumları ile birlikte hasta yakınlarının yaşamkaliteleri ve hastaların umutsuzluk düzeyleri eş zamanlı değerlendirilerekmevcut durumun ve bu durumu oluşturabileceği düşünülen ek faktörlerinsaptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalamaları 42,8±18,2 (18-78) olan30 erkek (%57,7), 22 kadın (%42,3) toplam 52 hasta ve yaş ortalamaları46,4±16,6 (20-73) olan 17 erkek (%32,7), 35 kadın (%67,3) toplam 52 hastayakını dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYFamilial factors in chronic diseases are mostly evaluated by the?Expressed Emotion (EE)? concept. The aim of the study was to determine theexpressed emotion of the patients and patients? relatives, to simultaneouslyevaluate the life qualities of patients? relatives and patients? desperation levels,to disclose the current situation and additional factors which may be responsiblefor the situation.