Prostat kanserinde mikrodamar yoğunluğu, Ki-67 ve p53 ekspresyonu ile klinikopatolojik parametreler ve hasta prognozu arasındaki ilişki
Correlation between microvessel density, expression of Ki-67 and p53 with clinicopathologic parameters and patient prognosis in prostate cancer
  1. Tez No: 192336
  2. Yazar: CENK ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK SİNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, lokalize prostat kanseri nedeniyle radikal retropubikprostatektomi(RRP) uygulanan hastalarda, klinikopatolojik parametrelerle berabermikrodamar yoğunluğu (MDY), Ki-67 pozitifliği ve p53 mutasyon varlığının prognostikdeğerini araştırmaktır.Kliniğimizde, lokalize prostat kanseri nedeniyle sadece RRP uygulanan hastalardanklinik ve patolojik verilerine ulaşılabilen 69 hastanın patoloji örnekleri retrospektif olarakdeğerlendirildi. X200 büyütmede her bir Faktör VIII, CD31, CD105 pozitif hücre kümelerininen yoğun olduğu alan MDY sayımı için seçildi. p53 nükleer aktivitesi gösteren tümörhücreleri %5'den daha fazla ise pozitif olarak kabul edildi. Nükleer Ki-67 boyanma yüzdesinegatif, %1-10 arası ve %10'dan fazla olarak gruplandırıldı.Hastaların ortalama takip süresi 37 (17-106) aydı. 17 (%24,6) hastada takiplerisırasında progresyon saptandı. Progresyon gösteren hastaların patolojik evre dağılımıprogresyon göstermeyenlere göre daha ileriydi(p=0,01). Transizyonel zon PSA dansitesinin(TZPSAD) progresyon göstermeyen hastalarda gösterenlere oranla istatistiksel olarak anlamlıderecede düşük değerlere sahip olduğu saptandı(p=0.01). Çok değişkenli cox regresyonanalizine göre patolojik evre, Gleason skoru ve TZPSAD'nin progresyonsuz sağkalım içinbağımsız birer risk faktörü oldukları saptandı. Kaplan-Meier analizinde ise, yüksek patolojikevre (pT3) ve yüksek gleason skorunun (GS 8-10) hastalarda progresyona kadar geçen süreyiistatistiksel olarak anlamlı derecede kısalttığı gözlendi (p=0.003,p
Özet (Çeviri)
SUMMARYWe investigated the prognostic value of microvessel density (MVD), Ki-67 stainingintensity and existence of p53 mutation together with clinicopathologic parameters in patientswho underwent radical retropubic prostatectomy (RRP) due to the localized prostate cancer.In our clinic, pathological specimens of 69 patients who have clinical and pathologicaldatas were evaluated from the patient groups who underwent RRP only, retrospectively. Thearea with the greatest density of each of CD31, Factor VIII and CD105 positive cell clusterswere chosen separately for counting MVD in X200 magnification. Greater than 5% of thetumor cells which demonstrated p53 nuclear reactivity were graded as positive. Thepercentage of nuclear Ki67 staining was grouped as negative, 1-10% and more than 10%.Mean follow-up of the patients was 37 (17-106) months. Disease progression wasdetermined in 17 (24.6%) patients during follow-up. Distribution of pathological stage inprogressive patients was more advanced than non-progressive counterpart (p=0,01).Transitional zone PSA density (TZPSAD) of non-progressive patients was statistically lowerthan progressive patients (p=0.01). Multivariate cox regression analysis revealed pathologicstage, Gleason score (GS) and TZPSAD as the independent predictor of progression freesurvival. Kaplan Meier analysis revealed higher pathologic stage and GS was significantlyshortened the time to progression (p=0.003,p