Periferik sinir yaralanmalarının onarımında trombositten zengin plazma'nın sinir rejenerasyonu üzerine etkisi
Effect of platelet rich plasma on peripheral nerve regeneration in repair of peripheral nerve injuries
  1. Tez No: 192341
  2. Yazar: YAKUP SARIGÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REHA YAVUZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
PER FER K S N R YARALANMALARININ ONARIMINDATROMBOS TTEN ZENG N PLAZMA'NINS N R REJENERASYONU ÜZER NE ETK SDr. Yakup SARIGÜNEYBu çalışmada, içerisinde yüksek oranda büyüme faktörleri içeren trombositten zenginplazmanın (PRP) sinir iyileşmesi üzerine olan etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır.Cerrahi işlemler için 40 adet Wistar tipi dişi sıçan kullanıldı. Ketamin (50 mg/kg-IM)anestezisi kullanılarak, sağ arka ekstremitede çalışıldı. Hayvanlar 5 gruba ayrıldı. Grup 1(n=4): Siyatik sinir, siyatik çentikten bifurkasyona kadar olan çevre dokulardanserbestleştirildi ve sinire ek bir işlem yapılmadı. Diğer cerrahi gruplarda sinir bifurkasyonun 1cm proksimalinden keskin bir mikromakas ile kesildi. Grup 2 (n=8): 2 adet epinöral sütür ileonarım, Grup 3 (n=8): 6 adet epinöral sütür ile onarım, Grup 4 (n=10): 2 adet epinöral sütürile onarım + PRP ve Grup 5 (n=10): 6 adet epinöral sütür ile onarım + PRP.Postoperatif 90. günde deneklere yürüme analizi ve elektromiyografi yapıldı. Deneklersakrifiye edilerek ıslak kas ağırlığı, kas ve sinir histomorfometrik analizleri yapıldı.Siyatik fonksiyon indeksi sonuçlarına göre Grup 2 ve Grup 5 arasındaki fark anlamlıidi (p=0,02).
Özet (Çeviri)
98EFFECT OF PLATELET RICH PLASMA ON PERIPHERAL NERVEREGENERATION IN REPAIR OF PERIPHERAL NERVE INJURIESDr. Yakup SARIGÜNEYLWe aimed to study the effect of platelet rich plasma (PRP) that includes concentratedgrowth factors in peripheral nerve healing.AForty Wistar type female rats were used for surgical procedures. We studied on theright hind-limbs of the animals under ketamine-HCl anesthesia. The animals were separatedTIinto five groups. Group 1 (n=4): The right sciatic nerve was only dissected from the sciaticnotch to the bifurcation. In all other surgical groups, the nerve was transected at 1 cmproximal to the bifurcation with a sharp pair of microscissors. The nerve repair was performedENas follows: Group 2 (n=8): Epineural repair with 2 sutures, Group 3 (n=8): Epineural repairwith 6 sutures, Group 4 (n=10): Epineural repair with 2 sutures + PRP and Group 5 (n=10):Epineural repair with 6 sutures + PRP.Walking track analysis and electromyographic studies were performed 3 monthspostoperatively. Thereafter, animals were sacrificed and histomorphometric analyses of theDmuscle and nerve tissue were done.The results of sciatic function indices revealed a statistically significant differencebetween the Group 2 and 5 (p=0.02). The groups that were exposed to PRP have shorterFIlatancy time in electromyography (p0.05).In conclusion, PRP is a product that can be easily prepared and the result show thatOsingle injection of platelet concentrate can improve nerve healing in rats.C