Periferik sinir defektlerinin tedavisinde allojen damar grefti içerisine prp ve hyaluronik asit enjeksiyonlarının sinir rejenerasyonundaki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of prp and hyaluronic acid on peripheral nerve regeneration by means of injection into allogeneic aorta graft in rats
  1. Tez No: 358920
  2. Yazar: AHMET HAMDİ AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL FIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Periferik sinir yaralanmaları genellikle mekanik, kimyasal, termal ve patolojik nedenlere bağlı olarak meydana gelir ve bu yaralanmaların tedavisi günümüzde halen önemli bir sorun teşkil etmektedir. Sinir yaralanmalarından sonra istenilen fonksiyonel sonuçların elde edilmesi amacıyla birçok klinik ve deneysel çalışma yapılmaktadır. Bu amaçla geliştirilen mikroenstrumanlar, kondüit tüpler, rejenerasyonu arttıran büyüme stimülatörleri gibi mikrocerrahi yöntemlerin yanı sıra moleküler biyolojideki gelişmeler periferik sinir onarımında başarı oranını arttırmıştır. Bu çalışmada, yüksek oranda büyüme faktörü içeriğine sahip olan trombositten zengin plazmanın (PRP) ve skar oluşumunu azaltarak sinir rejenerasyonuna olumlu yönde etkilerinin olduğu bilinen hyalüronik asitin allojen aort greftine enjekte edilerek, periferik sinir defektlerinde sinir rejenerasyonuna etkilerinin histopatolojik ve fonksiyonel yöntemler ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ağırlıkları 200-250 gram arasında değişen, 1 yaş civarı 20 adet Wistar Albino tipi erkek rat kullanıldı ve bu hayvanlardan 2 adet erkek rat PRP ve aort grefti elde edilebilmesi için donör olarak kullanıldı. Her grupta 6 adet rat olacak şekilde, rastgele seçim yapılarak 3 grup oluşturuldu. Tüm grupların sol siyatik sinirlerinde çalışıldı ve 1'er cm lik sinir defekti oluşturuldu. Sağ siyatik sinirlere ise dokunulmadı ve kontrol grubu olarak kullanıldı. Grup 1: otogreftle onarılan grup, Grup 2: allojen aort grefti içerisine hyaluronik asit enjekte edilen grup ve Grup 3: allojen aort grefti içerisine trombositten zengin plazma (PRP) enjekte edilen grup olarak dizayn edildi. 12 hafta sonra bulgular fonksiyonel ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Tüm gruplarda farklı oranlarda aksonal rejenerasyon gözlendi. Yapılan fonksiyonel ve histopatolojik değerlendirmelerde mevcut literatüre benzer olarak otogreftle sinir onarımı yapılan Grup 1, kontrol grubuna en yakın olarak sinir rejenerasyonunun en fazla olduğu grup oldu. Allojen aort grefti içerisine PRP enjekte edilen Grup 3'de ise HA enjekte edilen Grup 2'ye göre daha fazla sinir rejenerasyonu meydana geldiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injuries generally occur due to mechanical, chemical, thermal and pathologic causes and the treatment is still a challenging problem. Numerous clinical and experimental studies have been made in order to obtain desired functional recovery. The microsurgical techniques like microinstruments, conduit tubes, growth stimulators that increase regeneration as well as the advances in molecular biology helped the success rates in peripheral nerve repair. In the present study, we aimed to compare the effects of platelet rich plasma (PRP) that has high levels of growth factors and hyaluronic acid (HA) that is known to have positive effects on nerve regeneration by decreasing scar formation, injected through allogeneous aorta graft in peripheral nerve defects using histopathologic and functional methods. The study involved 20 Wistar Albino male rats that weighed 200 to 250 grams and aged about 1 year old. Of the rats, two were used as donor for PRP and aorta grafts. Three random groups of 6 rats were composed. In all of the groups, the left sciatic nerves were used and 1 cm of defects were created. The right sciatic nerves were used as control groups. Group 1 was the group repaired with autograft, Group 2 was the group repaired with hyaluronic acid injected through aorta graft and Group 3 was the group repaired with platelet rich plasma injected through aorta graft. The findings were evaluated in terms of functional and histopathologic parameters at 12 weeks. In all of the groups axonal regeneration in different proportions was observed. Group 1 was the closest group to the control group showing highest rate of nerve regeneration with respect to the present literature. Group 3 where PRP was injected through aorta graft showed higher rate of nerve regeneration than Group 2 where hyaluronic acid was injected.