Serum IL-18, TNF-alfa ve IL-6 düzeylerinin tip 1 diabetes mellitus ve mikrovasküler komplikasyonlar ile ilişkisi
The relation of serum IL-18, TNF-alpha and IL-6 levels to type 1 diabetes mellitus and microvascular complications
- Tez No: 192346
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YETKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda hem tip 1 DM hem de komplikasyonlarının patogenezinde subklinikinflamasyonun rolü olduğuna yönelik kanıtlar mevcuttur. Çalışmamızda tip 1 DM'luhastalarda ve sağlıklı kontrol grubunda IL-18, TNF-alfa ve IL-6 düzeylerini inceledik. Ayrıcabu sitokinlerin diabet süresi, glisemik kontrol ve lipid parametreleri gibi metabolikkomponentlerle ilişkisini araştırdık. Bunun yanısıra mikrovasküler diabetikkomplikasyonların gelişiminde bu sitokinlerin rolü olup olmadığını araştırmayı planladık. 62tip 1 DM tanısıyla takip edilen hasta ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 92 olgudaserum IL-18, TNF-alfa, IL-6 düzeyleri ölçüldü. Diabetik hastalarda HbA1c, açlık kan şekeri,tokluk kan şekeri, lipid parametreleri, idrar albümin atılımı, göz dibi incelemeleri yapıldı. Tip1 DM'lu olgularda kontrole göre IL-18 düzeyleri yüksek, TNF-alfa ve IL-6 düzeyleri benzerbulundu. Mikrovasküler komplikasyonu olan diabetik hastaların IL-18, TNF-alfa ve IL-6düzeyleri olmayanlara göre anlamlı fark göstermedi. Kötü glisemik kontrollü hastaların serumIL-18 düzeyleri iyi glisemik kontrollü hastalara göre daha yüksekti. Diabetik hastalarda serumIL-18 düzeyleri ile HbA1c, tokluk kan şekeri ve HDL-kolesterol, TNF-alfa düzeyleri ile total-kolesterol ve idrar albümin atılımı, IL-6 düzeyleri ile HDL-kolesterol ve trigliserid düzeyiarasında anlamlı ilişki saptandı. Sonuç olarak, çalışmamızda tip 1 DM'lu hastalarda subklinikinflamasyon belirteçlerinden IL-18 yüksek saptanmıştır. Ayrıca IL-18 düzeyinin akut vekronik hiperglisemi ve HDL-kolesterol düzeyleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. IL-18, TNF-alfa ve IL-6 düzeyleri ile mikrovasküler komplikasyonlar arasında net bir bağlantıbulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, there is some evidence that subclinical inflammation has a role in both type1 diabetes and pathogenesis of its complications. In our study, we investigated IL-18, TNF-alpha and IL-6 levels in patients with type 1 diabetes and healthy controls. We alsoinvestigated the relation of these cytokines to duration of diabetes, metabolic parametersincluding glycemic control and lipid profile as well as microvascular complications. Seum IL-18, TNF-alpha, and IL-6 levels were measured in 92 subjects (62 patients with type 1 diabetesand 30 healthy controls). HbA1c, fasting glucose, postprandial glucose, lipids, urinaryalbumin excretion were measured and fundus examinations were performed in diabeticpatients. IL-18 levels were increased in diabetic patients compared to controls. TNF-alpha andIL-6 levels of diabetic patients were similar to those of controls. IL-18, TNF-alpha ve IL-6levels were not significantly different between the patients with microvascular complicationsand the patients without microvascular complications. Patients with poor glycemic controlhad increased IL-18 levels compared to those with good glycemic control. In diabetic patients,IL-18 levels correlated with HbA1c, postprandial glucose and HDL-cholesterol and TNF-alpha levels correlated with total-cholesterol and urinary albumin excretion and IL-6 levelscorrelated with HDL-cholesterol and triglycerides. In conclusion, IL-18, one of the markers ofsubclinical inflammation, was found to be increased in patients with type 1 diabetes in ourstudy. In addition, IL-18 level was observed to be related with acute and chronichyperglycemia and HDL-cholesterol levels. There was no clear relationship between IL-18,TNF-alpha and IL-6 levels and microvascular complications.