Gonadotropin releasing hormon agonist + add-back tedavinin, myom ve myometriyal dokudaki östrojen ve progesteron reseptörleri ile proliferasyon üzerine etkisi
The effects of gonadotropin releasing hormone agonist + add-back therapy on estrogen and progesterone receptors in uterine leiyomyoma and myometrial tissue and proliferation
- Tez No: 192348
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ RIZA ODABAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Patoloji, Obstetrics and Gynecology, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZETAmaç: Bu çalışmada immünhistokimyasal teknik ile GnRH-a+add-back tedavinin,myom ve myometriyumdaki reseptör düzeyi ve proliferasyon üzerine olan etkilerininaraştırılması amaçlanmıştır.Çalışma Düzeni: Semptomatik myoma uteri tanısı konularak myomektomi veyahisterektomi kararı verilmiş 20 sağlıklı kadın araştırmaya alınarak 2 farklı guruba randomizeedildi. 1. guruba sadece GnRH-a tedavisi, 2. guruba GnRH-a+add-back tedavisi 3 ay süreyleverildi. 1.doz GnRH-a günü (tedavi başlangıcı) ve operasyon günü (tedavi sonu) uterus vemyom boyutları ultrasonografi ile değerlendirildi. Uterus ve myom hacmi hesaplanırken(Ğ¿/6xD1xD2xD3) formülü kullanıldı (D1, D2 ve D3, uterus ve myomun en büyük üç çapınıyansıtmaktadır). Birden fazla myomu olan olgularda tüm myomların hacmi ayrı ayrıhesaplanarak bunların toplamı alındı.Tüm olguların 1.doz GnRH-a enjeksiyon günü, operasyon günü ve postoperatif 24. saathemogram ve hematokrit değerleri kaydedildi.Tüm olguların tedavi öncesi ve tedavi sonrası uterus-myom boyut ve hacimleri ile 1.dozGnRH-a enjeksiyon günü, operasyon günü ve postoperatif 24. saat hemogram ve hematokritdeğerleri gurupiçi ve guruplar arasında karşılaştırıldı.mmunhistokimyasal patolojik inceleme ile her 2 gurubun myom ve myometriyal ÖR,PR ve Ki- 67 düzeyleri karşılaştırıldı.Bulgular: Her iki gurupta olguların kan tablosunda düzelme, intraoperatif kanamamiktarında azalma tespit edildi. GnRH-a+add-back gurubunda uterus ve myom boyutundaanlamlı azalma sağlandı. GnRH analog grubunda da azalma kaydedildi, ancak bu anlamlıbulunmadı.Sonuç: Araştırmamızda GnRH analoglarının hipoöstrojenik yan etkilerini azaltmakamacıyla verilen add-back tedavinin GnRH analoglarının olguların kan tablosunda düzelme,intraoperatif kan kaybını azalma, uterus - myom boyut ve hacminde küçülme gibi olumluklinik etkileri ile myom ve myometriyal dokudaki reseptör ile proliferasyon üzerine olanetkisini değiştirmediği saptandı. Bu durumun add-back rejim olarak zayıf östrojenik, zayıfprogestajenik ve zayıf androjenik etkili tibolonu seçmemizden kaynaklandığınıdüşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARYObjectıve:The aim of this study was to evaluate the effect of GnRH-a + add-back therapy onuterine leiomyomas and myometrial receptor levels and proliferation byimmunhistochemical technique.Study design:Twenty healty women, who had symptomatic leiomyomas and myomectomy orhysterectomy were planned, were divided in to two groups.The patients received GnRH-a infirst group and GnRH-a+add-back therapy (Tibolone) in second group along three months.Before the treatment, the diameter of uterus and leiomyomas were measured byultrasonography and the volumes of uterus and leiomyomas were calculated according tothe formula of Ğ¿/6x (D1xD2xD3). The values of Hb, Htc of all subjects were recorded atthe time of first GnRH-a injection, day of operation and postoperative 24th hour. Thediameter and volume of uterus-leiomyomas, the values of Hb and Htc were comparedwithin and between the groups at the end of study.The level of estrogen receptors, progesterone receptors and Ki-67 in leiomyomas andmyometrial tissue were compared between the groups at the end of study.Results:The amount of intraoperatif hemorrhage was decreased in both groups. The size ofuterus and leiomyoma were decreased significantly in GnRH-a+add-back therapy.Conclusions:In this study we found that giving add-back therapy for decreasing thehypoestrogenic adverse reactions of GnRH-a reduced the amount of intraoperativehemorrhage, the size and volume of uterus and leiomyomas, but it didn?t change the effectof GnRH on proliferation and receptor levels. We think that this result is due to tibolonewhich has weak estrogenic, progestagenic and androgenic effect.