Hasta ziyaretlerinin akut miyokard infarktüsü geçirmiş olan hastalarda anksiyete, kan basıncı ve kalp hızı üzerine etkisi
The effects of patient visits on anxiety, blood pressure and speed of heart beats of the patients who developed acute myocardial infarctions
  1. Tez No: 192362
  2. Yazar: ZEYNEP KAYHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜGEN GÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
T.CKOCAELİ ÜNİVERSİTESİSAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHASTA ZİYARETLERİNİN AKUT MİYOKARD İNFARKTÜSÜ GEÇİRMİŞ OLANHASTALARDA ANKSİYETE, KAN BASINCI VE KALP HIZI ÜZERİNE ETKİSİZeynep KAYHANKocaeli ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetmenliğinin İç Hastalıkları HemşireliğiProgramı İçin Öngördüğü BİLİM UZMANLIĞI ( YÜKSEK LİSANS ) TEZİOlarak Hazırlanmıştır.Danışman:Yrd.Doç. Dr. Fügen GÖZKOCAELİ2006ÖZETAMAÇ: Ziyaretlerin hastalarda kan basıncı, anksiyete ve kalp hızı üzerinde etkisinibelirlemek amacı ile yapılmıştır.ARAŞTIRMANIN TÜRÜ: Araştırma tanımlayıcı bir çalışmadır.YÖNTEM: Araştırmanın verileri hasta Gözlem Formu ve Durumluk- Sürekli AnksiyetEnvanteri kullanılarak hastalar ile yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Örneklemkapsamını 30.08.2004-20.12.2004 tarihleri arasında İzmit Sosyal Sigortalar Bölge HastanesiKoroner Yoğun Bakım Ünitesine AMİ tanısıyla yatan, bilinci açık olan, iletişim kurabilen,araştırmayı kabul eden, 30 erkek hasta oluşturmuştur. Verilerin değerlendirilmesi bilgisayardayapılmıştır. Verilerin analizinde Varyans Analizi, Paired t testi, Kruskal Wallis VaryansAnalizi, Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.BULGULAR VE SONUÇLAR: Bu araştırmada hastaların diastolik kan basıncı açısındanziyaret öncesi, esnası ve sonrasında ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlıfark saptanmamıştır ( p=0.037 ) ( p>0.05 ). Ziyaret öncesi durumluk anksiyete envanteri puanıziyaret sonrası istatistiksel açıdan anlamlı olarak yükselmiştir ( p=0.002 ) ( p0.05 )Kısacası çalışmada elde edilen sonuçlara göre ziyaretçilerin yakınlık durumlarınınhastaların dolaşım sistemi bulgularının ( kalp hızı ve kan basınçları) ve anksiyete puanlarınınistatistiksel olarak anlamlı olmalarında etkili olmadığı saptanmakla beraber bazı artışlarınistatistiksel olarak anlamlı bulunmalarında yaşın, hastalığın getirmiş olduğu etkiler, hastaneortamında bulunma, ziyaret saatinin vermiş olduğu huzursuzluktan kaynaklandığıdüşünülmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Kan basıncı, kalp hızı , anksiyete, akut miyokard infarktüsüiv
Özet (Çeviri)
T.CKOCAELİ ÜNİVERSİTESİSAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜHASTA ZİYARETLERİNİN AKUT MİYOKARD İNFARKTÜSÜ GEÇİRMİŞ OLANHASTALARDA ANKSİYETE, KAN BASINCI VE KALP HIZI ÜZERİNE ETKİSİZeynep KAYHANKocaeli ÜniversitesiSağlık Bilimleri Enstitüsü Yönetmenliğinin İç Hastalıkları HemşireliğiProgramı İçin Öngördüğü BİLİM UZMANLIĞI ( YÜKSEK LİSANS ) TEZİOlarak Hazırlanmıştır.Danışman:Yrd.Doç. Dr. Fügen GÖZKOCAELİ2006ABSTRACTAIM: The aim of this study, is to evoluate the effect of the visitings on to the patientaccording to blood pressure, anxiety and speed of heart.THE TYPE OF RESEARCH: This research is definetive study.METHOD: The datas of the research was collected using with patient doservation formand state- continous anxienty test, and also meeting with the patient face to face. Theincludings of the sample is formed by the people who stay in İzmit Social Insurance LocalHospital, who has open conscious, who can communicate white the people and who acceptedthe research. The evaulation of the data was done in computer. In analyzing of the datasVaryans Analyze, Paired t testi, Kruskal Wallis Varyans Analyze, Pearson CorrelationAnalyze were used.DIAGNOSIS AND RESULTS: In this research, accarding to blood pressure, there wasno meaningful difference befor visiting, during visiting and after visiting( p=0.037 )( p>0.05 ). Before visiting, the state anxiety points increase after visitings. Butthere was no meaningful difference .In shortly, according to our results, ıt was determined that, claseness of the visitors didn?teffect the circulation systems of the patients ( heart speed, blood pressure ) but some incresaswere found meaningful accarding to statistical, because of age, the effects of illnesses, thesarroundings of the hospital, and anxiety because of the time of the visiting.KEY WORDS: Blood pressure, speed of heart, anxiety, acute myocardial infarctionv