Bilinçsiz hasta yakınlarının depresyon durumunun belirlenmesi
Determination of depression status of close relatives of the unconscious patient
- Tez No: 192364
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜGEN GÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma, bilinçsiz nöroloji hastasına refakat eden yakınlarında depresyondurumunu belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Araştırma Kocaeli Devlet Hastanesi Nöroloji Servisinde yapılmıştır. Nörolojiservisine 2005 yılı içinde yatan bilinçsiz hasta yakınları araştırmanın evreninioluşturmuştur. Örneklem grubunu, 1 Ağustos-30 Eylül 2005 tarihleri arasındabilinçsiz hastaya refakat eden, hastanın birinci derece yakını olan ve araştırmayakatılmayı kabul eden 54 bakım verici oluşturmuştur.Araştırmada veriler Beck Depresyon Envanteri ve katılımcılara ait bilgileriiçeren veri toplama formunun uygulanması ile toplanmıştır. Elde edilen verilerinistatistiksel değerlendirmesinde yüzdelik dağılımlara bakılmıştır. Hasta yakınlarına aitçeşitli değişkenlerle depresyon durumları arasındaki ilişki ki-kare testinin kullanılmasıile değerlendirilmiştir.Araştırmanın bulguları, bilinçsiz hasta yakınlarının %61,1'inde depresyonbulunduğunu göstermiştir. Depresyon; kadınlarda, bakımda yardım almayan hastayakınlarında, hasta yanında sürekli kalanlarda, 15 gün ve üzerinde bakım verenlerde,çalışmayanlarda ve hastanın eşi konumunda olan hasta yakınlarında daha çokgörülmüştür. Yaş, medeni durum, eğitim, maddi durum, ikamet edilen bölge ve tanıyıbilip bilmeme durumları arasında depresyonun görülme oranı açısından istatistikselolarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study has been intended as descriptive purposing to determine depressionstatus of close relatives accompanying the unconscious neurology patient.The study has been made in Neurology Service of Kocaeli State Hospital. Theclose relatives of the unconscious patients station any treated in 2005 are theenvironment of the study. The example group is composed of total 54 care givers whohave accompanied the patient between 1 August and 30 September 2005, are the firstlevel close relatives and have accepted to participate in the study.In the study data have been collected by applying data collection form includingBeck Depression Inventory and the information about the participants. Duringstatistical evaluation of data obtained, the percantage distributions are considered. Therelation between various variables belonging to patient?s close relatives and depressionstatus have been evaluated by means of chi-square test.The findings from the research indicated that here was depression on 61,1% oftotal close relatives of the unconscious patients. Depression was observed more on thewomen, on the close relatives of patients who are not assisted during medical care, onthe women who stayed continuously with the patient, on those who gave care for 15 daysor more, on the unemployed people and on the spouses of the patients. As a result therehas not been a significant difference in terms of appearance of depression among thecases such as age, marital status, education, financial status, residence region and thestatus of knowing or not knowing the diagnosis.