Entübasyona hemodinamik yanıtı önlemede remifentanil, fentanil, esmolol, lidokain ve amiodaronun etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of remifentanyl, fentanyl, esmolol, lidocaine and amiodarone in prevention of hemodynamic response in laryngotracheal intubation
- Tez No: 809244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN LÜTFİ GÜRSES
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmamızda genel cerrahi kliniğin de elektif girişim planlanan, 18- 60 yaş arası, 90 hasta rastgele 6 gruba ayrılarak plasebo ve fentanil 1 g/ kg olarak, remifentanil 0.5g / kg , esmolol 0.5g / kg, amiodaron 0.5 mg / kg ise lidokain % 2 lik solüsyonundan 1 mg / kg olarak uygulanarak laringotrakeal entübasyona bağlı sempatoadrenerjik yanıt sonucu oluşan hemodinamik yanıtı önlemesin de ki; etkinliğine bakılmıştır. Vakaların bazal, indüksiyondan 1 dakika sonra, üçüncü dakika, entübasyondan sonra bir, üç, beş, onuncu dakikalardaki noninvazif tansiyon arteriyel, kalp hızı, oksijen saturasyonu ve maskeyle ventilasyondan itibaren ve entübasyondan sonra inspirasyon ve ekspirasyon havasında oksijen , desflurane ve endtidal karbondioksit değerleri kaydedildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda: endotrakeal entübasyon sonrası meydana gelen hipertansiyonu önleme de, fentanil, remifentanil, esmolol daha etkin bulunmuştur. Kalp hızın da ki; artışı önlemek için de fentanil,remifentanil, esmolol, amiodaron ve lidokain etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study , we grouped 90 patients aged between 18-60 in to six groups randomly , planned to be elective surgery in our General Surgery Clinic. In this six groups we applied fentanyl 1µg/kg , remifentanyl 0.5 µg/kg , esmolol 0.5 µg/kg , amiodarone 0.5 mg/kg, lidocaine with %2 solution 1 mg/kg and placebo than compared efficiency in the prevention of the hemodynamic response to sympathoadrenergic activation after laryngotracheal intubation. We measured and recorded the non-invasive arterial tension ,heart rate ,oxygen saturation at 1st and 3rd minute after basal induction, at 1st ,3rd , 5th ,10th minute after intubation, from ventilation and after intubation we measured oxygen, lidocaine, desflurane and endtidal carbon dioxide level in inspiration and expiration air with mask. Comparision between the groups , prevention of the hypertension after laryngotracheal intubation fentanyl, remifentanyl , esmolol found to be more effective. Prevention of heart rate increase fentanyl, remifentanyl, esmolol, amiodarone and lidocaine found to be more effective.