Diyaliz tedavisi alan çocuğun hastalığının aile bireyleri üzerindeki biyopsikososyal etkilerinin fenomenolojik olarak belirlenmesi
The phenomenologically determination of biopsychosocial impact of child's disease on family members in case of dialises child
- Tez No: 192420
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP CONK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu fenomenolojik çalışmanın amacı; holistik hemşirelik yaklaşımlarını belirlemek üzere, SDBY olan, diyaliz tedavisi alan çocuğun hastalığının aile bireylerine olan biyopsikososyal etkilerini belirlemektir.Çalışmanın örneklemini 15 anne, 10 baba ve 10 kardeş oluşturmuştur. Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Temmuz 2007?Ekim 2008 tarihleri arasında yapılmıştır. Veri toplamakta kullanılan ?Aile Bilgi Formu?, ?Ebeveyn Görüşme Formu?, ?Kardeş Görüşme Formu? literatürden yararlanılarak hazırlanmıştır. Anneler, babalar ve kardeşlerle derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler (30-45dk), kayıt cihazına kaydedilmiştir. Kayıtlar Microsoft Word belgesi haline getirilip, temalara göre sınıflandırılmış, yorumlanarak raporlaştırılmıştırAraştırma sonucunda; Bilgi ve Düşünceler, Değişimler, Çözümler temaları belirlenmiştir. Aile üyelerinin hastalığı zor ve kötü hastalık olarak algıladıkları, hastalık hakkında yeterli bilgilerinin olmadığı, geleceğe belirsiz baktıkları, sağlık profesyonelleriyle ilişkilerinden memnun olmadıkları, yaşamlarında biyolojik, psikolojik, sosyal alanlarda değişimler olduğu, bazı aktiviteler, sosyal destekler, maneviyat aracılığıyla baş etmeye çalıştıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of phenomenological study is to determine the biopsychosocial impact of child's disease on the family in case of dialises child in order to determine holistic nursing approaches.In this study 15 mothers, 10 fathers and 10 siblings were selected as sample. The study was conducted between July 2007 ? October 2008 in University of Ege Children?s Hospital, Dr. Behçet Uz Child Diseases and Surgery Training and Research Hospital and Ministry of Health Tepecik Training and Research Hospital. The forms used in the research, ?Family Information Form?, ?Parent Interview Form“, ”Sibling Interview Form" were prepared by using literature. Interviews Semi-constructed interview (30-45minutes) was conducted with each of the family members by using deep interview method and was recorded in a recording device. Interview tape has been transformed into a Microsoft Word document, the data were classified by themes and report has been issued after the interpretationConsequently, themes were determined: Information and Thoughts, Changes and Solutions. It has been determined that family members perceive the disease as difficult and terrible disease, don?t have adequate information regarding the disease, see the future as uncertain, they are not happy with their relationships with health care professionals; they have biological, psychological,social changes in their life, they are trying to cope with some activities, social supports, spirituality.