Kronik böbrek yetersizliği olan çocuk hastalarda kardiyovasküler belirteç olarak suPAR ve SIRT1'in değerlendirilmesi
Evaluation of suPAR and SIRT1 as Cardiovascular Markers in Pediatric Patients with Chronic Renal Failure
- Tez No: 613886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET KOSOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nefroloji, Tıbbi Biyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Medical Biology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kronik Böbrek Hastalığı (KBH); böbrek fonksiyonlarının ilerleyici ve geri dönüşümsüz olarak kaybıyla sonuçlanan böbrek hasarıdır. Kardiyovasküler sistem hastalıkları KBH'da önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Çözünebilir ürokinaz plazminojen aktivatör reseptörü (suPAR) bir inflamasyon biyobelirteci olup azalmış glomerüler filtrasyon hızıyla (GFR) ilişkisi bildirilmiştir. Sirtuin1 (SIRT1) ise oksidatif stres ve inflamasyona yanıtın araçlarındandır. Bu çalışmada, kronik böbrek hastalığı olan ve olmayan çocukların serum suPAR ve SIRT1 düzeylerinin karşılaştırılması; kalp ve damar etkilenmesi olan ve olmayanlar arasında fark olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal Metod: Bu çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalında KBH tanısı olan toplam 49 hasta ve 20 sağlıklı çocuk olgu ile yapılmıştır. SIRT1 ve suPAR düzeyleri ELİSA yöntemi ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalında çalışıldı. Sonuçlar: Çalışmaya dahil edilen 69 (49 hasta/20 kontrol) çocuğun 35'i erkek, 34'ü kızdı. Ortalama yaşları 14,6±5 yıldı. Kronik Böbrek Hastalığına neden olan primer hastalıklar değerlendirildiğinde; en sık neden ürolojik anormallikler (%40.8, n=20) olarak saptandı. Hastaların ortalama serum SIRT1 düzeyleri 8,01±5,03; suPAR düzeyleri 2,50±2,85 olup her iki parametre de kontrol grubu ile benzerdi (p=0.444, p=0.760). KBH tanılı hastaların SIRT1 ve suPAR düzeyleri kız ve erkek cinsiyette, ürolojik ve non-ürolojik nedenli kronik böbrek hastalarında benzerdi (p>0.05). Hastaların serum suPAR ve SIRT1 düzeyleri KBH evrelerine göre değerlendirildiğinde; KBH evresine göre serum suPAR ve SIRT1 düzeyleri arasında anlamlı fark yoktu. Hastalar diyaliz tedavisi alan ve almayanlar olarak gruplandırıldığında; her iki grup ortalama SIRT1, PWV (nabız dalga hızı) ve augmentasyon indeksi (Aix) değerleri benzerken (p>0.05); diyaliz tedavisi alan hastaların ortalama suPAR düzeyi almayanlara göre anlamlı düşük bulundu (p=0.029). Diyaliz tedavisi alan hastalar kontrol grup kıyaslandığında ise SIRT1 düzeyleri benzerken (p>0.05), ortalama suPAR düzeyleri diyaliz tedavisi alan grupta anlamlı düşük bulundu (p= 0.043). Diyaliz tedavisi almayan hastalar ile kontrol grubunun SIRT1 ve suPAR düzeyleri benzerdi (p>0.05). Sonuç olarak; KBH'lı çocuklarda serum suPAR ve SIRT1 düzeyleri kontrol grubu ile benzerdi. Ayrıca, serum suPAR düzeyleri diyaliz tedavisi alan grupta diyaliz almayanlara göre anlamlı olarak düşük olduğu bulundu. Bu konuda daha fazla hasta ve kontrol grubu içeren, ayrıca birden fazla ölçümün yapıldığı çalışmaların yararlı olabileceği kanısındayız. Anahtar Kelimeler; kronik böbrek hastalığı; çocuklar; suPAR; SIRT1
Özet (Çeviri)
Chronic Kidney Disease (CKD) characterized by kidney damage, resulting in progressive and irreversible loss of renal function. Cardiovascular diseases are an important cause of morbidity and mortality in CKD. Soluble urokinase plasminogen activator receptor (suPAR) is an inflammation biomarker and its association with decreased glomerular filtration rate (GFR) has been reported. Sirtuin1 (SIRT1) plays a role in the response to oxidative stress and inflammation. The aim of this study was to compare serum suPAR and SIRT1 levels in children with and without chronic kidney disease and to evaluate whether there is a difference between patients with and without cardiovascular involvement. Material Method: This study was designed with total of 49 patients diagnosed with CKD and 20 healthy children in Ege University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Nephrology. SIRT1 and suPAR levels were studied by ELISA method in Ege University Faculty of Medicine, Department of Medical Biology. Results: Of the 69 children (49 patients / 20 controls) included in the study, 35 were male and 34 were female. The mean age was 14.6 ± 5 years. The most common cause was urological abnormalities with a percent of 40.8% (n = 20) in terms of primary diseases causing chronic kidney disease. The mean SIRT1 levels of the patients were 8.01 ± 5.03; suPAR levels were 2.50 ± 2.85. Both parameters were similar to the control group (p = 0.444, p = 0.760). SIRT1 and suPAR levels of patients with CKD were similar in female and male sex and with urologic and non-urologic causes (p> 0.05). Serum suPAR and SIRT1 levels were similar according to CKD stages. When the patients were grouped as receiving and not receiving dialysis treatment; mean SIRT1, PWV (pulse wave velocity) and augmentation index (Aix) levels were similar in both groups (p> 0.05). The mean suPAR level of patients with dialysis was significantly lower than those without (p = 0.029). When the dialysis patients were compared with the control group, SIRT1 levels were similar (p> 0.05), while mean suPAR levels were significantly lower in the dialysis group (p = 0.043). SIRT1 and suPAR levels were similar in patients without dialysis and control group (p> 0.05). As a result; Serum suPAR and SIRT1 levels in children with CKD were similar to the control group. In addition, serum suPAR levels were significantly lower in the dialysis group compared to non- dialysis patients. We believe that studies involving more patients and control groups with multiple measurements may be useful. Keywords; Chronic Kidney Disease; children; suPAR; SIRT1