Deneysel olarak sigara dumanına maruz bırakılan farelerde sigara dumanının ve E vitamininin IVF parametreleri ( fertilizasyon oranı, klivaj oranı, embriyo gelişim oranı ) üzerine etkileri
Effect of cigarette smoke and vitamin E on fertility parameters in inbred Balb-c type male and famele mice: in vitro fertilization mice model study.
  1. Tez No: 192419
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET HASSA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZETKaya, M. Deneysel olarak sigara dumanına maruz bırakılan farelerdesigara dumanının ve E vitamininin IVF parametreleri ( fertilizasyon oranı,klivaj oranı, embriyo gelişim oranı ) üzerine etkileri. Eskişehir OsmangaziÜniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı TıptaUzmanlık Tezi, Eskişehir, 2006. Bu çalışmada, 12-14 haftalık ortalama ağırlıkları25,19,± 4,34 olan 28 dişi, 12 erkek Balb-c fare kullanıldı. Erkek ve dişi farelerkontrol, sigara dumanına maruz bırakılan, E vitamini verilen ve sigara dumanı ileberaber E vitamini verilen olmak üzere dört gruba bölündüler. 10 hafta süresinceKontrol gruplarına i.p. serum fizyolojik, sigara dumanı gruplarına 20 adet sigara/gün,E vitamini gruplarına i.p. E vitamini 50 mg/kg, sigara dumanı ile beraber E vitaminialan gruplara aynı miktarlarda sigara dumanı ve E vitamini verildi. Deney süresibitiminde dişi farelere 200 IU FSH (Puregon, Organon®), 48 saat sonra 200 IU hCG(Pregnyl, Organon®) i.p. enjeksiyonu yapıldı. hCG enjeksiyonundan 15-17 saatsonra laparotomi yapılarak tuba-uterina-over kesilerek çıkarıldı. şleme stereomikroskop altında devam edilerek tuba uterinanın ampulla bölgesinden fare oositleritoplandı. Erkek farelere de laparotomi uygulanarak testisleri çıkarıldı. Stereomikroskop altında epididimisten spermler toplandı. n vitro olarak 3 saat süre ileolgunlaştırılmış oositlere, her bir oosite 7 µl olacak şekilde sperm solüsyonueklendi.Böylece farklı deney gruplarının birbirleriyle çarprazlanması sonucu çalışmagrupları elde edildi. Oluşan embriyolar 3. güne kadar izlendi. Fertilizasyon oranları,klivaj oranları, embriyo gelişim oranları bunun yanın sıra arrest, dejenerasyonoranları ve canlılığı süren embriyoların gradeleri saptandı. Çalışmamızda sigaradumanına maruz bırakılan dişi farelerde fertilizasyon oranı (P=0.002, P0.05NS). Sigara dumanına maruz kalan erkek farelerde fertilizasyonparametrelerinde değişiklik saptamadık. Bu etkinin özellikle, bozulmuş oosit kalitesiile ilişkili olabileceğini düşündük. Sigara dumanına maruz bırakılan erkek ve dişifarelere verilen E Vitamininin sigara dumanının olası etkilerini değiştirmediğinitesbit ettik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTKaya, M. Effect of cigarette smoke and vitamin E on fertility parameters ininbred Balb-c type male and famele mice: in vitro fertilization mice modelstudy. Eskişehir Osmangazi Universty Faculty of Medicine, Depertmant ofObstetric and Gynecology Eskişehir, 2006. In this experiment, 12-14 weeks oldand mean weight 25,19±4,34 gr. 28 Balb-c female mice and 12 Balb-c mice wereused. Female mice and male mice were divided into four groubs as cigarette smokeexposed, control, mice given vit. E, cigarette smoke exposed mice given vit E. Forten weeks, control group mice were injected intraperitoneal SF, cigarette smokeexposed group mice were exposed 20 cigarette/day. The groups given vit E wereinjected 50 mg/kg Vit. E intraperitoneally. At the end of this experiment, femalemice were treated with 200 IU FSH (Puregon, Organon®). Fourty eight hoursfollowing FSH dose, 200 IU hCG (Pregnyl, Organon®) was intraperitoneallyinjected. After 15-17 hours, all female mice were put in a special cage where etherconcentration high subsequently having confirmed their death, laparotomy wasperformed and tuba-uterina-ovaries of mice were excised. Under stereomicroscopemice oocytes were collected from ampullary region of tuba-uterina. Testis of malemice removed with laparotomy. Under stereomicroscope sperms were collected fromepididymis. Oocyte were incubated with 7µl sperm solution per oocyte for 3 hours.Study groups constituted by crossmatching of different experiment groups,.Developed embryos were followed for 3 days. Fertilization rate, cleavage rate,embryo development rate, arrest, degeneration rate and embryol grade weredetermined.