Kardiyopulmoner bypass sırasında pulmoner arterden verilen iloprost'un akciğer hasarına karşı koruyucu etkisi
Protective effects of iloprost infusion through pulmonary artery on cardiopulmonary induced lung injury
  1. Tez No: 192424
  2. Yazar: MUSTAFA HAKAN ZOR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİM SONCUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
KARD YOPULMONER BYPASS SIRASINDA PULMONERARTERDEN VER LEN LOPROST'UN AKC ĞER HASASRINAKARŞI KORUYUCU ETK SDr. Mustafa Hakan ZORBir prostasiklin analoğu olan loprost'un akut akciğer hasarı üzerine olan etkileriçok iyi bilinmemektedir.Aorta klempli olduğu dönemde pulmoner arterden verilenloprost'un akciğer hasarına karşı koruyucu olup olmadığını sitokin seviyelerini(IL-1beta,IL-6,IL-8 ve TNF-alfa) sol atriyum beyaz küre sayılarını ve akciğer biyopsileriniinceleyerek araştırdık.Koroner bypass cerrahisi geçirecek 20 hasta 2 gruba bölünerek çalışmagrubundaki hastalara aorta klemplendikten sonra 2 nanogr/kg/dk gidecek şekilde iloprostinfüzyonu başlanırken, kontrol grubuna herhangi bir ilaç verilmeden ameliyattamamlandı.Kan örnekleri pompaya girmeden önce,aort klempinin 5.,20. dakikalarındave pompa çıkışında sol atriyumdan toplandı.Pompa öncesinde ve pompa çıkışında her ikigruptan da bronş lavajları ve sternum kapatılmadan önce akciğer biyopsileri alındı.IL-1beta seviyeleri pompa çıkışında çalışma grubunda anlamlı derece düşükbulundu.Benzer şekilde pompa çıkışında IL-6 seviyeleri de düşük bulunurken, IL-8seviyeleri hem 20.dakikada hem de pompa çıkışında kontrol grubuna göre anlamlıderecede düşük bulundu.TNF-alfa seviyeleri de pompa çıkışında anlamlı derecededüşüktü.Çalışma grubundaki hastaların sol atriyum beyaz küre değerleri kontrol grubunagöre anlamlı derecede düşük bulunurken, kontrol grubundaki hastaların akciğerbiyopsilerinde çalışma grubundaki hastaları biyopsilerine oranla belirgin derecedeenflamasyon saptandı.Kardiyopulmoner bypass esnasında pulmoner arterden verilen loprost'unpompanın oluşturduğu infamasyonu ve akciğer hasarını azalttığını saptadık.
Özet (Çeviri)
PROTECTIVE EFFECTS OF ILOPROST INFUSION THROUGHPULMONARY ARTERY ON CARDIOPULMONARY BYPASSINDUCED LUNG INJURYDr.Mustafa Hakan ZORIloprost a prostacyclin analogue with a prolonged plasma half-life has beneficialeffects in chronic pulmonary hypertension, but their effects in acute lung injury is notwell known. We investigated whether iloprost infusion through pulmonary artery duringaortic clamp period prevents pulmonary dysfunction after cardiopulmonary bypass bymeasuring inflammatory cytokine levels (IL-1beta, IL-6, IL-8, TNF-alpha), white bloodcell counts from left atrium and lung biopsies.20 patients undergoing CABG operation were divided into two groups. The studygroup received iloprost (2 nanogr/kg/min) through pulmonary artery during aortic cross-clamp period, whereas the control group underwent a standart CABG operation. Bloodsamples were collected from left atrium through right superior pulmonary vein beforecommencing CPB, at the 5th, 20th minutes of aortic cross-clamp and after weaning frombypass. Blood for white blood cell counts and lung biopsy specimens were collected afterweaning from bypass.IL-1beta levels after weaning from CPB were significantly lower in the studygroup. IL-6 levels were also significantly lower in the study group. IL-8 levels werefound to be significantly lower both at the 20th minute of aortic clamp and after CPB.TNF-alpha levels were also significantly lower in the study group after CPB. WBCcounts were found to be significantly lower in the study group. Lung biopsy specimensshowed marked inflammatory response in control group.Iloprost infusion via a cathater introduced through pulmonary artery, duringaortic cross-clamp period decreases the inflammatory response and acute lung injury afterCPB.