Homosistein'in vaskuler düz kas fonksiyonları üzerine etkileri
Effects of homocysteine on the vascular smooth muscles function
- Tez No: 192428
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİNE YILMAZ SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziHOMOS STE N' N VASKÜLER DÜZ KAS FONKS YONLARI ÜZER NE ETK LEREcz. Şükrü BOZKURTZonguldak Karaelmas ÜniversitesiTıp FakültesiSağlık Bilimleri EnstitüsüFarmakoloji Anabilim DalıTez Danışmanı: Doç Dr. Emine YILMAZ S PAHMart 2006 34 sayfaYüksek plazma homosistein konsantrasyonları, koroner, serebrovasküler ve periferik damarhastalıkları ve trombozis riskinin artışıyla ilişkilidir. Epidemiyolojik ve deneysel çalışmalar,homosisteinin vasküler lezyonları uyardığını göstermektedir. Orta düzeydeki homosisteinemi,vasküler hastalıklar açısından bağımsız bir risk faktörü olmaktadır.Yüksek homosistein düzeyi vasküler hastalıklar açısından bağımsız bir risk faktörü olarakbelirtilmesine rağmen, homosistein patogenezinin mekanizmaları büyük oranda bilinmemektedir.Vasküler hastalıklar açısından risk artışı, homosistein aracılı endotel hücre disfonksiyonunabağlanmaktadır. Ayrıca, homosistein, endotel hücresinin fenotipini değiştirmektedir. Budeğişikliği, koagülasyon, trombosit agregasyonu ve fibrinolizisde rol alan mediyatörleriÖZET (devam ediyor)(adezyon molekülleri gibi) hasarlayarak ve vazoaktif mediyatörlerin üretimini veyabiyoyararlanımını azaltarak gerçekleştirmektedir.Bu çalışmanın amacı, homosisteinin vasküler yanıtlar üzerine olan etkilerini incelemektir.Çalışmada, rat aort dokusunda, kısa süreli homosistein maruziyetinin, vasküler kasıcı ve gevşeticiyanıtlara olan etkisi araştırılmak istenmiştir.Deneyler, her iki cinsiyetten, sıçan torasik aort ringlerinde yapılmıştır. zole sıçan torasik aortpreparatları, izole organ banyosuna asılmış ve gevşeme ve kasılma yanıtları, polygraphsisteminde, gerim alıcıları aracılığıyla kayıt edilmiştir.Deneyin ilk grubunda, asetilkolin (10-9-10-5 M) ve sodyum nitroprussit (10-9-10-5 M) aracılıgevşeme yanıtları kaydedilmiştir. Daha sonra ortama 30 dakika süresince homosistein (10-3-3x10-3 M) ilave edilmiş ve dokular homosistein ile inkübe edilmiştir. 30 dakikanın sonunda,asetilkolin ve sodyum nitroprussit aracılı vasküler gevşeme yanıtları tekrar edilmiştir.Deneyin diğer grubunda ise, fenilefrin (10-9-10-4 M), angiotensin II (10-9-10-6 M) venoradrenalinle (10-9-10-5 M) vasküler kasılma yanıtları elde edilmiştir. Daha sonra yine ortama 30dakika süresince homosistein ilave edilmiş ve dokular homosistein ile inkübe edilmiştir. 30dakikanın sonunda, fenilefrin, angiotensin II ve noradrenalin aracılı vasküler kasılma yanıtlarıtekrar edilmiştir.Çalışmamızın sonucunda, asetilkolin aracılı endotel bağımlı vasküler gevşemelerin, homosisteinvarlığında azaldığı, sodyum nitroprussit aracılı direkt düz kas gevşemesinin ise değişmediğisaptanmıştır. Bu sonuç bize, homosisteinin asetilkolin aracılı, endotelden nitrik oksit salınımınıazalttığını gösterirken, sodyum nitroprussit aracılı direkt düz kas kasılmasını etkilemediğinigöstermektedir.ÖZET (devam ediyor)Çalışmamızın diğer bölümünde ise, vasküler düz kasın, angiotensin II ve noradrenaline karşıverdiği kasılma yanıtlarının, homosistein varlığında azaldığını saptadık. Fenilefrin yanıtlarındaise, düz kasların fenilefrin dozlarına verilen vasküler kasılma yanıtlarının azaldığını (10-9-10-7M), yüksek fenilefrin dozlarında ise kasılmaların arttığını saptadık (10-5-10-4 M).Bu sonuçlar, homosisteinin endotelden nitrik oksit salınım sürecini bozduğunu göstermektedir.Ayrıca, homosisteinin vasküler düz kas kasılma özellikleri üzerinde, erken dönemde farkedilebilir bir inhibisyon yaptığını göstermektedir. Fenilefrinin yüksek dozlarında ise kasılmamekanizmasında, artırıcı yönde etkisi gözlenmiştir.Bu çalışma, homosisteinin in vitro koşullarda, vasküler cevapları değiştirebildiğinigöstermektedir ki bu değişiklikler, hasar oluşumunda ve devamındaki ateroskleroz vehipertansiyon gibi vasküler hastalıklarda önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.Anahtar Sözcükler : Homosistein, Endotel, damar hasarıBilim Kodu : 103.03.01.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisEffects of homocysteine on the vascular smooth muscles functionEcz. Şükrü BOZKURTZonguldak Karaelmas UniversityFaculty of Medicine Institute Of Health SciencensDepartment of PharmacologyThesis Advisor: Associate Prof. Dr. Emine YILMAZ S PAHMarch 2006 34 pagesElevated plasma concentrations of total homocysteine are associated with increased risk ofcoronary artery disease, cerebrovascular disease, peripheral vascular disease, and thrombosis.Epidemiological and experimental data have shown that homocysteine may provoke vascularlesions and that moderate homocysteinemia may constitute an independent risk factor forvascular disease.Although hyperhomocysteinemia has long been recognized as an independent risk factor forvascular disease, the mechanisms of the pathogenesis of homocysteineare largely unknown. The increased vascular risk associated with hyperhomocysteinemia hasbeen linked to homocysteine-induced endothelial cell dysfunction. Indeed, homocysteine hasbeen reported to alter the phenotype of endothelial cells by impairing the activation orproduction of mediators involving in coagulation, platelet aggregation, and fibrinolysis bymodulating adhesionABSTRACT (continued)molecule expression, and by reducing the production or bioavailability of vasoactive mediators.The aim of this study was to investigate the effects of homocysteine on vascular responses. Theeffect of short-term exposure to homocysteine on the contractile and dilator characteristics of rataortic tissue was assessed in vitro.Experiments were carried out on thoracic aorta rings isolated from rat of either sex. Isolated ratthoracic aorta rings were mounted in an organ bath. An initial tension of 1.0 g was applied andthe contractility was recorded isometrically via a force-displacement transducer.In a series of experiments the concentration-response curves of acetylcholine (10-9-10-5 M) andsodium nitroprusside (10-9-10-5 M) were assessed and repeated in the presence of homocysteine(10-3-3x10-3 M). After a submaximal contraction (%70-80) was elicited with phenylephrine,cumulative concentration-response curves were made for acetylcholine and sodium nitroprusside.In another series of experiments the contractile response curves to phenylephrine (10-9-10-4 M),angiotensin II (10-9-10-6 M) and noradrenalin (10-9-10-5 M) were performed in thoracic aorticrings and repeated in the presence of homocysteine (10-3-3x10-3 M).Endothelium-dependent vasorelaxation (acetylcholine) was significantly reduced in rat aorticrings treated with homocysteine compared to controls. There were no differences in endothelium-independent vasorelaxation (sodium nitroprusside) between control and homocysteine-treatedgroups. The contractile effects of angiotensin II and noradrenalin in the aortic rings were reducedwhen the rings were preincubated with homocysteine. The contractile effect of phenylephrinewas reduced except higher doses of phenylephrine (10-9-10-7 M).ABSTRACT (continued)The contractile effect of phenylephrine was increased higher doses of phenylephrine (10-5-10-4M).These data demonstrated that homocysteine significantly decreased acetylcholine- endothelium-dependent (NO-related) vasorelaxation. The results also indicate an early detectable inhibitoryeffect of homocysteine on the in vitro contractile properties of vascular smooth muscle.This study suggest that the changes of vascular characteristics by homocysteine may playimportant roles in vascular lesion formation and vascular disease such as atherosclerosis andhypertension in the hyperhomocysteinemic patient.Key Words : Homocysteine, Endothelium, Vascular diseaseScience Code : 103.03.01.