İntrauterin inseminasyon sikluslarında luteal faz desteğinin gebelik hızı üzerine etkileri: prospektif randomize çalışma
The impact of luteal phase support on pregnancy rates in intrauterine insemination cycles: a prospective randomized study
- Tez No: 192445
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İNTRAUTERİN İNSEMİNASYON SİKLUSLARINDA LUTEAL FAZDESTEĞİNİN GEBELİK HIZI ÜZERİNE ETKİLERİ: PROSPEKTİFRANDOMİZE ÇALIŞMABu prospektif, randomize çalışmada; gonadotropinler kullanılarak yapılan KOH/İUİ sikluslarında luteal faz desteğinin gebelik hızı üzerine olan etkisinin açıklanamayaninfertilite hastalarında araştırılması amaçlanmıştır.Ortalama luteal faz süresi 11.8 (8-15) gün olarak saptanmıştır. Tüm hastagrubunda hasta başına gebelik hızı % 34.6, siklus başına ise % 19.2 olarak bulunmuştur.Çalışma grubunda hasta başına ve siklus başına gebelik hızları sırasıyla % 44.9 ve %24.6; kontrol grubunda ise hasta başına ve siklus başına gebelik hızları sırasıyla % 23.8ve % 13.4 olarak bulunmuş, aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğugösterilmiştir (p0.05). Siklus başına elde edilen klinikgebelikler birlikte değerlendirildiğinde çoğul gebelik oranı % 9.7 olarak bulunmuştur.Kullanılan gonadotropinlere göre elde edilen tüm gebelikler, klinik gebelikler vedevam eden gebelikler yönünden karşılaştırma yapıldığında istatistiksel olarak anlamlıbir fark olmadığı saptanmıştır (p>0.05). Sadece recFSH kullanılan sikluslarda iki farklırecFSH kullanımı ile elde edilen gebelikler, klinik gebelikler ve devam eden gebelikleryönünden karşılaştırma yapıldığında; aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farkolmadığı bulunmuştur (p>0.05).Sadece recFSH kullanılan sikluslarda çalışma ve kontrol grubunun gebeliksonuçları karşılaştırıldığında; gebelik, klinik gebelik ve devam eden gebelik oranlarınınçalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı olarak daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışmanın sonucunda gonadotropinler kullanılarak yapılan KOH/ İUİsikluslarında progesteron ile yapılan luteal faz desteğinin gebelik hızı üzerinde olumluetkileri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF LUTEAL PHASE SUPPORT ON PREGNANCY RATESIN INTRAUTERINE INSEMINATION CYCLES: A PROSPECTIVERANDOMIZED STUDYThe purpose of this prospective randomised study is to determine the effect ofluteal phase support in COH/ IUI cycles stimulated using gonadotropins on pregnancyrates in an unexplained infertility population.The average length of luteal phase was 11.8 (8-15). Pregnancy rate was % 34.6per patient and % 19.2 per cycle in whole population. Pregnancy rates per patient and percycle were as % 44.9 and % 24.6 and % 23.8 and % 13.4, in study and control group,respectively and the differences between two groups were statistically significant.Pregnancy loss rate was % 32 in whole study population. There was no significantdifference between the abortion rates of control and study groups (% 32.1 and % 32.7,p>0.05). Multiple pregnancy rate was 9.7% when all clinical pregnancies per cycle wereconsidered.There were no statistically significant differences in pregnancy rates, clinicalpregnancy rates and ongoing pregnancy rates in patients using different gonadotropins(p>0.05). There were also no statistically significant differences in pregnancy rates,clinical pregnancy rates and ongoing pregnancy rates in patients using only recombinantgonadotropins (p>0.05).Pregnancy rates, clinical pregnany rates and ongoing pregnancy rates werecompared between study and control groups in cycles that only recFSH was used and itwas found that pregnancy, clinical pregnancy and ongoing pregnancy rates weresignificantly in study group.In conclusion, this study showed that the luteal phase support by progesterone, haspositive effects on pregnancy rates in COH/ IUI cycles which was stimulated usinggonadotropins.